Amazon pokazuje swojego pierwszego autonomicznego robota magazynowego, który pracuje wśród ludzi

Amazon pokazuje swojego pierwszego autonomicznego robota magazynowego, który pracuje wśród ludzi

Amazon od lat próbuje  zautomatyzować swoje magazyny  i choć roboty są obecne w placówkach firmy, to jak dotąd musiały pracować oddzielone od ludzi w specjalnych klatkach bezpieczeństwa, bądź w wyznaczonych miejscach. Teraz firma prezentuje swój pierwszy „w pełni autonomiczny” robot magazynowy , który nie musi być odgradzany od ludzi podczas pracy.

Amazon zaprezentował w tym tygodniu Proteusa, robota magazynowego, który w przeciwieństwie do poprzednich maszyn autonomicznych producenta, może działać bez konieczności w  zamkniętych obszarach. Proteus wykorzystuje zaawansowaną technologię bezpieczeństwa, percepcji i nawigacji opracowaną przez Amazon, aby automatycznie unikać ludzi podczas poruszania się po magazynie.  Do obowiązków robota należy podnoszenie i przenoszenie GoCartów – dużych klatek na kółkach używanych do przechowywania i przenoszenia przedmiotów pomiędzy obszarami. 

Proteus to pierwszy robot magazynowy Amazona, który jest w pełni autonomiczny i może pracować wśród ludzi.

Proteus zostanie początkowo wdrożony w obszarach obsługi GoCart w centrach realizacji i sortowania. Firma twierdzi, że roboty zmniejszą potrzebę ręcznego przenoszenia ciężkich przedmiotów i pozwolą im "skoncentrować się na bardziej satysfakcjonującej pracy". Amazon twierdzi, że roboty wspomagają pracowników magazynów, jednak ujawnione dane z 2020 roku wskazywały, że magazyny bez robotów miały mniejszy wskaźnik wypadków, a także mniejsze limity produkcyjne.

Pracownicy mogą się obawiać, że zostaną zastąpieni robotami w  przyszłości, jednak patrząc na opinie na temat Amazona jako pracodawcy, nie wszyscy będą żałować utraty posady. Firma ma świadomość, że coraz  mniej osób chce pracować w magazynach, a ogromna rotacja spowodowała, że na niektórych obszarach wkrótce zabraknie rąk do pracy. Możliwe,  że Amazon będzie próbował maksymalnie zautomatyzować swoje placówki, by przestać być  zależnym od ludzkich pracowników.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon pokazuje swojego pierwszego autonomicznego robota magazynowego, który pracuje wśród ludzi

 0