Amazon zabierał pracownikom gry stworzone przez nich w wolnym czasie. Drakońskie restrykcje w firmie

Amazon zabierał pracownikom gry stworzone przez nich w wolnym czasie. Drakońskie restrykcje w firmie

Amazon dopiero wczoraj ogłosił wprowadzenie zmian i wycofanie się z reguł, które zastrzegały prawa własności do gier wideo stworzonych przez pracowników po godzinach pracy i dyktowały, w jaki sposób mogą je rozpowszechniać. Firma zrezygnowała z tak drakońskich zapisów w umowach, po nagłośnieniu sprawy przez inżyniera z Google.

Zasady, które właściwie zabierały pracownikom efekty ich pracy w swoim prywatnym czasie, działały w Amazon przez ponad dekadę. Dotychczasowe reguły nakazywały pracownikom działu gier, którzy pracowali nad projektami, używać produktów Amazon, takich jak Amazon Web Services, i sprzedawać swoje gry w cyfrowych sklepach Amazon. Firma zapewniała sobie w umowach "wolną od tantiem, ogólnoświatową, w pełni opłaconą, wieczystą, zbywalną licencję" na prawa własności intelektualnej do wszelkich gier opracowanych przez jej pracowników.

Amazon ma wszelkie prawa do gier stworzonych przez pracowników wolnym czasie. Firma nakazuje zawsze korzystać z produktów Amazona i wydawać gry w sklepie Amazon, przekazując wszelkie prawa do tytułu za darmo. Po nagłośnieniu sytuacji firma zapowiedziała wprowadzenie zmian.

Amazon oświadczył w czwartek, że natychmiast znosi te przepisy. "Te zasady zostały pierwotnie wprowadzone ponad dekadę temu, kiedy mieliśmy o wiele mniej informacji i doświadczenia niż dzisiaj, w wyniku czego zasady obejmowały dość szeroki zakres" – napisał Mike Frazzini, szef Amazon Game Studios w wiadomości e-mail do pracowników. Rzecznik Amazona odmówił skomentowania tego e-maila.

 EVGA reaguje na uszkodzenia kart RTX 3090 w grze New World Amazona

Dział gier Amazona kiepsko sobie radzi od samego momentu powstania w 2012 roku. Ekipa nie wydała żadnej popularnej gry i nie może sobie pozwolić na kolejną wpadkę wizerunkową. Bloomberg informuje, że Frazzini, który jest oskarżany przez pracowników za taki stan rzeczy, nieustannie zatrudnia weteranów branży, ale w większości ignoruje ich rady. Ostatnio o studiu było głośno podczas testów gry New World, która ma być hitem Amazona w gatunku MMO. Gra powodowała przegrzewanie niektórych kart, a nawet trwałe uszkodzenie GeForce'ów od EVGA.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon zabierał pracownikom gry stworzone przez nich w wolnym czasie. Drakońskie restrykcje w firmie

 0