AMD: "AM4 będzie kontynuowane przez wiele lat". Intel patrz i ucz się!

AMD: "AM4 będzie kontynuowane przez wiele lat". Intel patrz i ucz się!

Wraz z oficjalną zapowiedzią nowych procesorów Ryzen 7000 i przejścia na nowy socket AM5, wszyscy sądzili, że dni AM4 są już policzone. Okazuje się, że nic bardziej mylnego.

Procesory Ryzen korzystają z podstawki AM4 od czasu swojego debiutu, a AMD konsekwentnie nie zmieniało socketu, który obsługuje obecnie 5 architektur, 4 procesy technologiczne, 125 wariantów procesorów i funkcjonuje już 5 lat. Partnerzy AMD wyprodukowali aż 500 różnych projektów płyt. Ile razy w tym czasie podstawki zmienił Intel? Trudno zaprzeczyć, że AMD wyjątkowo ciężko pracowało, aby zapewnić  AM4 wyjątkowo długi okres istnienia na rynku. Podstawka ta posiada obsługę procesorów Ryzen 5000, a także nowego 5800X3D, które będą działać na niektórych modelach z serii 300 (pierwsza platforma płyt głównych AM4). Ponieważ AM5 ma ukazać się jeszcze w tym roku, wiele osób spodziewało się, że AM4 przejdzie na emeryturę. AMD ogłosiło jednak, że socket ten wciąż pozostaje w grze.

Lisa Su oświadczyła, że obecna podstawka AM4 będzie kontynuowana jeszcze przez wiele lat. Sugeruje to, że AMD nie porzuci socketu po wprowadzeniu AM5. AM4 obsługuje 5 architektur, 4 procesy technologiczne i 125 wariantów procesorów od 5 lat, a chłodzenia są całkowicie kompatybilne z AM5. 

Lisa Su, CEO AMD, ujawniła podczas prezentacji AM5 na targach Computex 2022, że "AM4 to świetna platforma, która będzie kontynuowana przez wiele lat". Chociaż nie padły żadne konkretne obietnice, że AMD będzie nadal dostarczać przyszłe aktualizacje AGESA i oprogramowania układowego dla AM4, a firma nie potwierdziła na chwilę obecną nowych procesorów opartych na AM4, to oświadczenie Lisy Su zdaje się właśnie coś takiego sugerować. Możliwe, że procesory AM5 będą tymi wysokowydajnymi, podczas gdy przez jakiś czas AM4 będzie platformą rynku głównego i budżetowego, co jest całkiem realnym scenariuszem.

Patrząc na możliwości AM4, to wielu użytkowników pozostanie przy tej platformie jeszcze wiele lat. Pamięci DDR5 są wciąż drogie i nie oferują obecnie zbyt wielkiej przewagi. Kupując w tym momencie platformę zbudowaną na AM4 dostajemy wydajny sprzęt i nie martwimy się o wymianę chłodzenia, gdy w końcu nadejdzie czas przejścia na AM5 - w końcu AMD potwierdziło całkowitą kompatybilność radiatorów pomiędzy socketami, co jest kolejnym ukłonem w stronę klientów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD: "AM4 będzie kontynuowane przez wiele lat". Intel patrz i ucz się!

 0