AMD patentuje narzędzie do automatycznego OC pamięci RAM dla procesorów Ryzen

AMD patentuje narzędzie do automatycznego OC pamięci RAM dla procesorów Ryzen

Patent dostarczony przez AMD zawiera opis aplikacji, która umożliwi użytkownikom automatyczną zmianę częstotliwości pamięci RAM na platformach Ryzen. Takie rozwiązanie miałoby zapewnić wyższy komfort samej operacji. Aplikacja ma także przeprowadzać szereg testów, pomagających ustabilizować kości po procedurze overclockingu. Dostępna byłaby także opcja zapisywania poszczególnych profili OC.

Dostarczony przez AMD patent zawiera informacje na temat aplikacji, pozwalającej w łatwy sposób podkręcić pamięci RAM na podstawkach pod procesory Ryzen. Głównym zamysłem takiego rozwiązania ma być większa wygoda użytkowników. Oprogramowanie umożliwiłoby chociażby zapisywanie konfiguracji OC, dzięki czemu w łatwy sposób można wrócić do sprawdzonych ustawień. Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania byłaby jednak opcja sprawdzenia stabilności modułów. Sama aplikacja może być czymś w rodzaju znanego nam Ryzen Master, ale przygotowana stricte z myślą o pamięci operacyjnej i bardziej zautomatyzowana. To także swego rodzaju odpowiedź na konkurencyjne Intel Extreme Memory Profile (XMP).

Bardzo możliwe, że AMD zaskoczy nas wprowadzeniem aplikacji do automatycznego podkręcania pamięci RAM. Takie rozwiązanie miałoby pomóc w ustabilizowaniu modułów poddanych procedurze overclockingu.

Pamięci RAM Kingston

Według dostępnych w sieci informacji, program ma działać na zasadzie asystenta, który dobierze odpowiedni profil dla danych kości. Aplikacja ma pomóc określić ustawienia częstotliwości i wybrać najlepsze ustawienia, aby przejść przez testy stabilności. Po zakończeniu procesu zostaje wygenerowany profil, który zawiera odpowiedni zegar pamięci oraz optymalne opóźnienia. Czerwoni opublikowali omawiany patent 19 maja bieżącego roku. Nie znamy jednak daty wprowadzenia tego rozwiązania na rynek. Możemy jedynie zakładać, że premiera aplikacji będzie mieć bliski związek z wprowadzeniem najnowszej serii procesorów AMD Ryzen 7000.

Mogłoby to oznaczać nową opcję, przygotowaną z myślą o użytkownikach nadchodzącej platformy AM5, na której obsadzimy pamięci typu DDR5. Sam pomysł wydaje się nadzwyczaj wygodny i z pewnością znajdzie uznanie wśród wielu osób, które niezbyt chętnie podchodzą do mozolnego procesu, jakim jest podkręcanie pamięci operacyjnej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD patentuje narzędzie do automatycznego OC pamięci RAM dla procesorów Ryzen

 0