AMD Athlon Gold Pro 4150GE - pierwsza recenzja zwiastuje budżetowy hit

AMD Athlon Gold Pro 4150GE - pierwsza recenzja zwiastuje budżetowy hit

W sieci pojawiła się obszerna recenzja, w której zaprezentowano testy i inne szczegóły techniczne niezapowiedzianego APU AMD Renoir. Mowa tu o procesorze Athlon Gold Pro 4150GE, o którym pisaliśmy na początku lutego, gdy wyciekły wyniki testów z CPU-Z.

Teraz otrzymaliśmy znacznie więcej testów i porównań, zakładając - choć nie mamy opcji weryfikacji - że recenzja autora „Another Crimea” jest prawdziwa. Jeśli tak, to Athlon Gold Pro 4150GE może być hitem budżetowego segmentu, o ile APU będzie łatwo dostępne w sklepach i otrzyma szeroką oficjalną dystrybucję w przystępnej cenie.

W sieci pojawiła się obszerna recenzja, w której zaprezentowano testy i inne szczegóły techniczne niezapowiedzianego APU AMD Renoir.

AMD Athlon Gold Pro 4150GE - pierwsza recenzja zwiastuje budżetowy hit

Zanim przejdziemy dalej, zacznijmy od podstaw. 4150GE jest wyposażony w czterordzeniowe i czterowątkowe CPU z częstotliwościami zegara odpowiednio 3,3 GHz bazowo i 3,8 GHz w trybie boost, 4 MB pamięci podręcznej L3 i iGPU Radeon Vega o taktowaniu 1,5 GHz z pięcioma rdzeniami graficznymi oferującymi 320 procesorów strumieniowych. Według źródła APU produkowane jest w 7 nm, ma skromne TDP na poziomie 35 W.

Recenzent przetestował APU z komponentami z odpowiedniego segmentu, takimi jak budżetowa płyta główna Gigabyte B450, chłodzenie AMD Wraith Stealth, dwukanałowa pamięć RAM DDR4-3000 i dysk rozruchowy PCIe Gen 3 SSD z zainstalowanym systemem Windows 10. Nowy Athlon zestawiony został z powszechnie znanym modelem, jakim jest Ryzen 3 1300X. Autor uznał to za interesujące bezpośrednie porównanie, ponieważ oba procesory były obsługiwane przez tę samą platformę, a 1300X był „najszybszym czterordzeniowym CPU generacji Zen”. 

AMD Athlon Gold Pro 4150GE - pierwsza recenzja zwiastuje budżetowy hit

Pierwsze testy zostały wykonane w CPU-Z, więc mamy porównanie z przeciekami sprzed 10 dni. APU w recenzji wypadło trochę lepiej niż w przecieku udokumentowanym w zeszłym tygodniu, zdobywając odpowiednio 463,8 i 1846,5 w testach 1T i nT. Wcześniej odkryte wyniki to odpowiednio 460 i 1785 – jak widać, różnice są niewielkie i wynikać mogą z platformy. 

Idąc dalej, recenzent wykonał testy w AIDA 64, Fritz Chess, NovaBench, Geekbench 5, Passmark CPU Mark, Blender, różnych komponentach 3DMark, różnych wydaniach Cinebench i nie tylko. Nie cudował przy tym z chłodzeniem, stwierdzając, że „domyślne” rozwiązanie działało sprawnie z tym APU o mocy 35 W, a w pomieszczeniu o temperaturze 26 stopni Celsjusza procesor nigdy nie nagrzewał się powyżej 53 stopni Celsjusza. Kilka dodatkowych testów zostało wykonanych przy skromnym podkręceniu rdzeni procesora do 4,1 GHz.

AMD Athlon Gold Pro 4150GE - pierwsza recenzja zwiastuje budżetowy hit

Najważniejszym wnioskiem z recenzji, po przejrzeniu wszystkich wyników testów i porównań, jest to, że ten czterordzeniowy układ wypada lepiej od Ryzena 3 1300X. AMD Athlon Gold Pro 4150GE pozostawił w tyle również procesor Intel Core i3-9100 (4C/4T), ale nowsze układy Intela będą lepsze zarówno w obciążeniach 1T, jak i nT. Jednak 4150GE z wbudowaną grafiką Radeon może być lepszym wyborem dla niektórych użytkowników domowych i biurowych, a to ze względu na równowagę wydajności procesora i GPU.

Miejmy nadzieję, że ten nowy APU Athlon sygnalizuje, iż AMD mocniej zainwestuje w niski i średni segment rynku. W tym przypadku sukces zależeć będzie w dużej mierze od ceny. Recenzowany APU Athlon kosztował równowartość 144 USD na chińskiej platformie Alibaba, ale należy zauważyć, że jedyny sprzedawca podniósł już cenę do około 175 USD. To nie wygląda dobrze na tle Core i3-12100 z 4C/8T i jego sugerowanej ceny detalicznej 125 USD (chociaż w tym przypadku doliczyć trzeba też koszt nowej płyty głównej). Wydaje się jednak, że oficjalna cena Athlon Gold Pro 4150GE powinna być znacznie niższa, a tego typu oferty przedpremierowe niemal zawsze obarczone są dodatkowym podatkiem.  

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Athlon Gold Pro 4150GE - pierwsza recenzja zwiastuje budżetowy hit

 0