AMD chwali się efektywnością energetyczną i opłacalnością swoich grafik

AMD chwali się efektywnością energetyczną i opłacalnością swoich grafik

AMD opublikowało wpis na blogu, w którym chwali się wiodącym stosunkiem wydajności do pobieranej energii i jednocześnie zobowiązuje się do dalszego zwiększania wydajności przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności. 

Producent podkreśla, że takie efektywne układy graficzne przynoszą korzyści graczom, ponieważ przekłada się to na niższy hałas, mniejsze temperatury oraz mniejsze potrzeby w zakresie stosowania dużych i rozbudowanych systemów chłodzenia. Efektywność to także droga do redukcji tzw. całkowitych kosztów posiadania (TCO) poprzez niższe koszty zużytej energii czy też poprzez mniejsze wymagania wobec zasilaczy.

AMD dostarczyło interesujący wykres ilustrujący „przewagę konkurencyjną” RDNA 2 w porównaniu z Ampere, gdzie Radeony wypadają naprawdę bardzo dobrze.

AMD chwali się efektywnością energetyczną swoich i opłacalnością swoich grafik

„AMD jako jedyna firma, która rozwija wydajne procesory i układy graficzne, miała możliwość skorzystać z nauki różnych zespołów inżynierów. Dzięki temu wydajność i efektywność kart graficznych Radeon RX 6000 została podniesiona do takiego poziomu, że oferują one nawet o 123% lepszy stosunek FPS/Wat niż konkurencyjne karty” - tłumaczy producent.

AMD dostarczyło interesujący wykres ilustrujący „przewagę konkurencyjną” RDNA 2 w porównaniu z Ampere, gdzie Radeony wypadają naprawdę bardzo dobrze. Trzeba jednak podkreślić, że liczby zostały odpowiednio dobrane, aby ukazać produkty AMD w jak najlepszym świetle i należy zwrócić uwagę na określenie „do” przy przewagach wydajności. Jeśli więc chcecie zobaczyć, jak wypadają poszczególne grafiki na tle konkurencji, to odsyłamy do naszych testów i rankingów. 

Nie da się ukryć, że slajd może wprowadzać w błąd mniej doświadczonych użytkowników. Już sam nagłówek krzyczy, że AMD oferuje ogromną przewagę wydajności, nawet o 90% w przeliczeniu na dolara. Tyle tylko, że porównywany jest tu najnowszy Radeon RX 6400 z sześcioletnim GeForcem GTX 1050 Ti, który kosztuje więcej niż nowszy GeForce GTX 1650. Poza tym Czerwoni nie uwzględniają w swoim porównaniu wydajności w ramach ray tracingu. 

Wybiegając w przyszłość, firma zapewnia, że nadchodząca architektura RDNA 3 będzie najbardziej efektywną w historii AMD. Innowacyjna konstrukcja chipletowa, 5-nanometrowy proces technologiczny i następnej generacji bufor AMD Infinity Cache przełożyć mają się na 50-procentową poprawę efektywności względem architektury RDNA 2. Zakładać trzeba jednak, że to możliwie najlepszy scenariusz, a nie punkt wyjściowy. 

AMD wielokrotnie zapowiadało, że wprowadzi na rynek procesory graficzne RDNA 3 przed końcem roku. Spodziewamy się więc premiery kart Radeon RX 7000 w październiku lub listopadzie. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD chwali się efektywnością energetyczną i opłacalnością swoich grafik

 0