AMD Gonzalo - domniemane APU dla nowych konsol coraz bliżej produkcji

AMD Gonzalo - domniemane APU dla nowych konsol coraz bliżej produkcji

Pamiętacie tajemniczy SoC od AMD o nazwie kodowej Gonzalo, który odkryto na początku tego roku i utożsamiano z układem dla next-genowych konsol? Ten ponownie ujrzał światło dzienne, a to za sprawą TUM_APISAK, czyli popularnego użytkownika Twittera, który odnalazł nowy wpis w bazie danych benchmarku 3DMark, wskazujący na próbkę kwalifikacyjną tego chipu. Warto jednak pamiętać, że Gonzalo wciąż nie zostało oficjalnie potwierdzone przez czerwony zespół, niemniej jednak wiele wskazuje na to, że rzeczywiście możemy mieć do czynienia z APU dedykowanym następcom PS4 i Xbox One. Dopóki jednak nie zostanie ujawnione przez AMD lub jednego z producentów konsol (Sony lub Microsoft), należy podchodzić do tych informacji jak do plotki, czyli ze stosowną rezerwą. Tak przynajmniej uczy nas doświadczenie w tego typu sprawach.

Gonzalo to prawdopodobnie nazwa kodowa APU AMD dedykowanego kolejnej generacji konsol od Sony i Microsoftu.

Przypominamy, że SoC Gonzalo po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w styczniu tego roku, kiedy odkryto próbkę inżynieryjną oznaczoną nazwą kodową 2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9. Architektura CPU tego APU była niepewna i nie wiadomo było, czy bazować będzie ono na Zen+ czy Zen2. Niemniej jednak posługując się dekoderem nazw kodowych AMD od Marvina, wyczytać można było, że układ posiada osiem fizycznych rdzeni o bazowym taktowaniu 1 GHz i 3,2 GHz w trybie Boost, natomiast GPU miało być Navi 10 Lite, pracujące z prędkością 1 GHz. Najnowszy przeciek z 3DMarka wskazuje zaś na próbkę kwalifikacyjną o odmiennej nazwie kodowej - ZG16702AE8JB2_32/10/18_13F8. Sugeruje to, że AMD jest już bliżej finalizacji tego APU i rozpoczęcia jego produkcji, co z kolei wskazywać może, że PlsyStation 5 i Xbox Scarlett mogą nadejść szybciej niż nam się wydaje (choć premiera w tym roku jest bardzo mało prawdopodobna).

Nowa próbka nieco różni się od poprzedniej i charakteryzuje się m.in. wyższym bazowym taktowaniem, wynoszącym 1,6 GHz, co oznacza wzrost aż o 600 MHz. Zmienił się również stepping z A2 na B2, co tylko potwierdza progres w pracach na tym SoC. Odmienne jest także ID PCie (13F8 zamiast 13E9), co oznaczać może kolejny wariant Navi 10 Lite, które wykorzystano w inżynieryjnej próbce. W tym przypadku GPU pracuje bowiem z taktowaniem aż 1,8 GHz, czyli 800 MHz szybszym niż poprzednio. Jeśli prędkości te potwierdzą się w finalnym produkcie, Gonzalo może okazać się bardzo wydajnym układem, choć ciekawe jak wyglądać będzie jego TDP. Z drugiej strony AMD poczynić może duże postępy w energooszczędności architektury Navi, a wykorzystanie 7 nm procesu technologicznego także może mocno pomóc.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Gonzalo - domniemane APU dla nowych konsol coraz bliżej produkcji

 0