AMD obiecuje długie wsparcie dla AM5 i kompatybilność z coolerami AM4

AMD obiecuje długie wsparcie dla AM5 i kompatybilność z coolerami AM4

Podczas serii wywiadów z PC World pracownicy AMD ujawnili kilka interesujących szczegółów dotyczących platformy AM5 dla procesorów Ryzen nowej generacji.

Dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su, potwierdziła, że planują wspierać platformę AM5 tak długo jak AM4. Obecna platforma ma już swoje lata, ale otrzymała kilka iteracji, które przyniosły m.in. obsługę szybszej pamięci lub nowych standardów PCI-Express. Przyszłość AM5 nie jest dokładnie znana, ale zespół stojący za sukcesem Ryzena z pewnością wiele się nauczył na dotychczasowych błędach, więc może nie należy spodziewać się problemu z BIOS-em, który nie jest w stanie obsłużyć większej liczby jednostek CPU tylko ze względu na swój rozmiar…

Dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su, potwierdziła, że planują wspierać platformę AM5 tak długo jak AM4.

AMD obiecuje długie wsparcie dla AM5 i kompatybilność z coolerami AM4

„Cóż, byliśmy bardzo zadowoleni z ewolucji AM4… obiecaliśmy, że będziemy wspierać to gniazdo przez długi czas i tak zrobiliśmy. Nadal wierzymy, że było to dobre dla społeczności i szczerze mówiąc, było to również dobre dla nas. W miarę postępów nadszedł czas na przejście na gniazda dla nowej generacji I/O w ramach nowej technologii, ale myślę, że ze nasza strategia będzie podobna. Nie mam dokładnej liczby lat, ale powiedziałbym, że należy się spodziewać, że AM5 będzie platformą długowieczną, jak AM4. Myślę, że spodziewamy się, że AM4 pozostanie na rynku przez kilka lat” - powiedziała Lisa Su.

Ponadto Robert Hallock (dyrektor ds. marketingu technicznego) i Frank Azor (główny architekt rozwiązań do gier) zostali zapytani o projekt platformy AMD AM5, w tym dlaczego AMD przeniosło się na LGA, zamiast tworzyć kolejny procesor PGA. Hallock odpowiedział, że decyzja ta opierała się wyłącznie na gęstości pinów, która była wymagana dla łączności i interfejsów nowej generacji (takich jak PCIe Gen5 lub DDR5). Platforma musiała po prostu mieć więcej połączeń z procesorem, a procesory PGA oparte na pinach nie były w stanie sprostać temu zadaniu. 

Zintegrowany rozpraszacz ciepła AMD Zen4 (Ryzen 7000) został wybrany nie ze względu na jego wygląd, ale po to, aby zrobić miejsce na kondensatory, które w innym przypadku musiałyby zostać zainstalowane po drugiej stronie procesora. Decyzja o umieszczeniu ich na tej samej stronie co IHS, dała AMD szansę na umieszczenie większej liczby padów na spodzie procesora i w rezultacie zachowanie tego samego rozmiaru co procesory AM4.

Mając to na uwadze, Hallock potwierdził, że chłodzenie AM4 będzie kompatybilne z przyszłymi procesorami pod AM5. Oczywiście nie są jeszcze znane szczegóły, takie jak gęstość cieplna, wymagania dotyczące mocy itd., ale istnieje duża szansa, że ​​wysokiej klasy coolery powietrzne i AIO będzie można wykorzystać także w ramach nowej platformy, co pozwoli zaoszczędzić nieco grosza w trakcie przesiadki. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD obiecuje długie wsparcie dla AM5 i kompatybilność z coolerami AM4

 0