AMD obiecuje lepsze możliwości ray tracingu i wyższe taktowania GPU RDNA 3 w nowych Radeonach

AMD obiecuje lepsze możliwości ray tracingu i wyższe taktowania GPU RDNA 3 w nowych Radeonach

AMD zdaje się potwierdzać, że GPU nowej generacji RDNA 3 dla kart graficznych Radeon RX 7000 zapewnią ulepszone możliwości śledzenia promieni i nawet wyższe częstotliwości taktowania niż RDNA 2.

AMD Financial Analyst Day 2022 było kopalnią wiedzy, a wiele informacji z tego wydarzenia pierwotnie przeoczono. Mowa choćby o fakcie, że Czerwoni potwierdzili procesory Ryzen wykorzystujące technologię Zen 4 3D V-Cache, która pojawi się jeszcze w tym roku. Kolejny kluczowy komentarz, który został pominięty, pochodzi od starszego wiceprezesa AMD ds. inżynierii w Radeon Technologies Group, Davida Wanga, który zdradził, że nowe Radeony dostarczą ulepszone możliwości w ramach ray tracingu za sprawą GPU RDNA 3.

GPU nowej generacji RDNA 3 dla kart graficznych Radeon RX 7000 zapewnią ulepszone możliwości śledzenia promieni i nawet wyższe częstotliwości taktowania niż RDNA 2.

AMD obiecuje lepsze mozliwości ray tracingu i wyższe taktowania GPU RDNA 3 w nowych Radeonach

„Jest to również (RDNA 3) nasza pierwsza architektura GPU do gier, która wykorzystuje ulepszony proces 5 nm i zaawansowaną technologię pakowania chipów. Kolejna innowacja obejmuje zaprojektowane jednostki obliczeniowe z rozszerzonymi możliwościami śledzenia promieni i zoptymalizowanym potokiem graficznym z jeszcze szybszymi częstotliwościami zegara i lepszą wydajnością energetyczną. Aby wprowadzić bardziej fotorealistyczne efekty do świata gier w czasie rzeczywistym, opracowujemy podejście hybrydowe, które łączy wydajność rasteryzacji z wizualną wiernością ray tracingu, aby zapewnić najlepsze immersyjne wrażenia w czasie rzeczywistym bez ograniczania wydajności.

 

 Wreszcie, jeśli chodzi o multimedia nowej generacji, będziemy obsługiwać zaawansowane kodeki wideo, takie jak AV1, aby zapewnić wysokiej jakości przesyłanie strumieniowe wideo oraz zmniejszyć opóźnienia i bitrate'y. Poprawimy również nasze możliwości wyświetlania dzięki nowemu standardowi DisplayPort 2.0, aby obsługiwać nadchodzące wyświetlacze HDR o wysokich rozdzielczościach i częstotliwościach odświeżania” - powiedział Wang w trakcie wydarzenia.

Oto niektóre z kluczowych cech procesorów graficznych RDNA 3 podkreślane przez AMD:

  • 5 nm litografia
  • Zaawansowane pakowanie chipsetów
  • Przebudowana jednostka obliczeniowa (CU)
  • Zoptymalizowany potok graficzny
  • Pamięć podręczna AMD Infinity nowej generacji
  • >50% wydajność na wat w porównaniu z RDNA 2

Seria Radeon RX 6000 (RDNA 2) była pierwszą, która oferowała funkcje ray tracingu w czerwonym obozie. AMD jest więc jedną generację za NVIDIĄ, która wprowadziła obsługę tej techniki dwa lata wcześniej w swojej architekturze graficznej Turing i dopracowała ją w ramach Ampere. Wraz Radeonami RX 7000 z GPU RDNA 3, które zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku, możemy oczekiwać, że AMD zaoferuje podobny skok wydajności, a nawet przewyższy możliwości ray tracingu Ampere. Jednak prawdziwym wyzwaniem będzie rywalizacja z rdzeniami RT (Raytracing) trzeciej generacji NVIDII, które mają zadebiutować w serii GeForce RTX 40 opartej na architekturze Ada Lovelace.

Oprócz raytracingu przedstawiciel AMD wspomniał również o zoptymalizowanym potoku graficznym dla GPU RDNA 3, który pozwoli na jeszcze wyższe częstotliwości taktowania niż w RDNA 2. Karty AMD Radeon RX 6000 już działają przy blisko 3 GHz, więc dzięki ulepszonej litografii (5 nm) możemy oczekiwać, że AMD przekroczy tę barierę.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD obiecuje lepsze możliwości ray tracingu i wyższe taktowania GPU RDNA 3 w nowych Radeonach

 0