AMD ogłasza gotowość do produkcji procesorów ARM. Firma podąża za trendami

AMD ogłasza gotowość do produkcji procesorów ARM. Firma podąża za trendami

Dyrektor finansowy AMD, Devinder Kumar, stwierdził, że AMD jest gotowe do produkcji chipów opartych o architekturę ARM jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodał również, że klienci chcą pracować z AMD nad rozwiązaniami opartymi na Arm. 

Na początku tego roku Lisa Su, CEO AMD oznajmiła, że firma jest otwarta na  tworzenie niestandardowych rozwiązań krzemowych dla swoich klientów, niezależnie od tego, czy są one oparte na architekturach x86, czy Arm. Producent Ryzenów nie chce pozostać w tyle, zwłaszcza że Intel również zamierza produkować układy Arm i RISC-V. "Jesteśmy gotowi do działania i zrobimy to, nawet jeśli nie jest to x86, chociaż uważamy, że x86 jest dominującą siłą w tym obszarze". - powiedział Kumar. Takie wypowiedzi nie dają nam żadnej wskazówki, co do konkretnych projektów Arm, jednak potwierdzają, że klienci firmy są zainteresowani zakupem procesorów opartych na Arm od AMD i że firma jest gotowa zaspokoić te potrzeby.

AMD jest gotowe na produkcję procesorów Arm dla swoich klientów, którzy już zgłaszają takie zapotrzebowanie.

AMD może wprowadzić chipy Arm na kilka sposobów, na przykład poprzez standardowe, gotowe zestawy procesorów do centrów danych lub komputerów stacjonarnych pod swoją marką, lub poprzez swoją częściowo niestandardową działalność, w której zaprojektuje procesory Arm spełniające określone kryteria klienta. "Z punktu widzenia AMD uważamy się za coś w rodzaju wysokowydajnego rozwiązania obliczeniowego współpracującego z naszymi klientami i z pewnością tak na to patrzymy. A jeśli oznacza to ARM dla niektórych klientów, z pewnością rozważylibyśmy wejście w ten obszar" – mówiła Su. 

AMD jest licencjobiorcą Arm i ma sporo doświadczenia z tą architekturą i dostarcza rdzenie ARM na rynek, choć obecnie są to mikrokontrolery do stosunkowo prostych zadań. W przeszłości AMD eksperymentowało choćby z układami K12. W sytuacji może jednak nieco namieszać przejęcie Arm przez NVIDIĘ, choć transakcja może jeszcze zostać zablokowana przez urzędy. Pod drugiej strony mamy również Intela, który wchodzi w produkcję kontraktową w Intel Foundry Services i będzie dostarczał układy RISV-V i Arm. Co więcej, Intel może rozpocząć wkrótce budować własne układy RISC-V, na co wskazuje przejęcie RISC-V SiFive za 2 miliardy dolarów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ogłasza gotowość do produkcji procesorów ARM. Firma podąża za trendami

 0