AMD podobno już testuje 7 nm GPU Navi, a wyniki są lepsze od oczekiwanych

AMD podobno już testuje 7 nm GPU Navi, a wyniki są lepsze od oczekiwanych

Z niecierpliwością wyczekujecie kolejnych informacji na temat następnej generacji architektury GPU od AMD, znanej pod nazwą kodową Navi? W takim razie mamy dla Was nowe plotki w tym temacie, które zdają się napawać sporym optymizmem. Jak podaje serwis Fudzilla, powołując się na własne źródła wewnątrz czerwonej ekipy, AMD posiada już w swoich laboratoriach działające karty graficzne bazujące na 7 nm układach Navi. Co więcej, te zdają się wypadać w pierwszych testach lepiej od pierwotnych założeń, ale nie ujawniono, czy chodzi tu o stosunek wydajności do poboru energii, czy może o wysoki uzysk w trakcie produkcji z wafli krzemowych. Tym samym radzimy podchodzić do tych rewelacji z sporym dystansem, tym bardziej, że praktycznie na każdy trafiony przeciek Fudzilli przypada tyle samo doniesień, które później nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.

AMD podobno posiada już w swoich laboratoriach działające karty graficzne bazujące na 7 nm układach Navi i rezultaty testów mają być lepsze od zakładanych.

gpu navi amd

Warto podkreślić, że nie są to pierwsze plotki na temat 7 nm GPU Navi, które pojawiły się w ostatnim czasie i wcześniejsze przecieki sugerowały nawet, że możemy otrzymać kartę o poziomie wydajności GeForce’a GTX 1080 w cenie 250 USD. Po raz kolejny radzimy jednak ostudzić entuzjazm i podchodzić do tych danych na zimno. Co więcej, w niedawnym wywiadzie z PCGamesn, starszy wiceprezes inżynierów w Radeon Technologies Group, David Wang, zasugerował dość wyraźnie, że AMD nie będzie stosować designu MCM (Multi-Chip Module) i wykorzysta standardowy monolityczny układ. Źródła Fudzilly upierają się ponadto, że Navi trafi do kart graficznych ze średniej półki i tym samym traktować należy te GPU jako następców Polarisa, a nie Vegi. Oznaczać może to jednak również, że na nowe high-ednowe grafiki AMD przyjdzie nam poczekać aż do 2020 roku.

Warto bowiem pamiętać o tym, że premiera kart z rodziny Navi spodziewana jest dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, w najlepszym scenariuszu będzie to pewnie trzeci kwartał (lato 2019). Jeśli AMD rzeczywiście ma już gotowe karty testowane w laboratoriach, to raczej nie powinno być już jakichś większych opóźnień ich premiery. Tymczasem Czerwoni zamierzają zaatakować średnią półkę, po raz kolejny odświeżając Polarisa, poprzez przeniesienie tej architektury na 12 nm proces technologiczny i wypuszczenie „nowego” modelu Radeon RX 590. Premiera tej karty powinna być już bardzo nieodległa, a nieoficjalne doniesienia sugerują podniesienie zegarów GPU, które przyniesie niecałe 10% wzrostu wydajności względem RX 580.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD podobno już testuje 7 nm GPU Navi, a wyniki są lepsze od oczekiwanych

 0