AMD potwierdza problem ze sterownikami do kart graficznych Radeon. Jak uniknąć problemu z Windowsem?

AMD potwierdza problem ze sterownikami do kart graficznych Radeon. Jak uniknąć problemu z Windowsem?

Posiadacze kart graficzny AMD Radeon po instalacji nowych sterowników graficznych mierzą się z problemami ze stabilnością systemu operacyjnego i niebieskim ekranem śmierci. Producent po kilku tygodniach milczenia odniósł się do sytuacji.

Po miesiącach czekania AMD wreszcie udostępniło sterowniki graficzne Software Adrenalin Edition, które niestety negatywnie wpływają na działanie systemu operacyjnego i wywołują BSOD, czyli niebieski ekran śmierci. Ten ostatni dotyka właścicieli Radeonów RX 6000. AMD początkowo nie odniosło się do sytuacji i nie przedstawiło rozwiązania problemu, więc jedynym wyjściem było odinstalowanie sterowników i unikanie ich. Teraz firma postanowiła ostrzec posiadaczy kart graficznych, że instalacja sterowników graficznych może spowodować duże problemy i zablokować działanie systemu operacyjnego Windows, ale w "niezwykle małej liczbie przypadków". Oświadczenie potwierdza liczne zdarzenia, które miały miejsce po implementacji nieszczęsnego oprogramowania.

AMD przyznało, że bada problem z nowymi sterownikami do kart graficznych Radeon.

Według AMD proces aktualizacji oprogramowania Radeon może wywołać polecenie przywrócenia ustawień fabrycznych dla niedostępnego sterownika rozruchowego, co prowadzi do awarii systemu operacyjnego. Dzieje się to w sytuacji, gdy jednocześnie aktualizujemy sterownik karty graficznej oraz Windowsa 10 lub 11. Dlatego AMD zaleca, aby nie używać opcji resetowania do ustawień fabrycznych i upewnić się, że usługa Windows Update nie działa przed zainstalowaniem nowego sterownika do GPU.

"Odtworzyliśmy błąd, który dotyczy małej liczby przypadków i występuje, gdy w trakcie instalacji sterownika graficznego komputer zacznie się aktualizować. Zalecamy, aby użytkownicy upewnili się, że wszystkie aktualizacje systemu zostały zastosowane lub wstrzymane przed instalacją sterownika" - napisało AMD w komunikacie.

Korporacja zapewniła, iż dokłada wszelkich starań i dokładnie analizuje problem, aby rozwiązać go tak szybko, jak to możliwe. AMD zaleciło też, by w chwili pojawienia się niebieskiego ekranu śmierci przytrzymać przycisk zasilania urządzenia w celu aktywowania opcji automatycznego odzyskiwania systemu. Niestety zdaniem serwisu PCWorld, który nawiązał kontakt z AMD, konieczna może być ponowna instalacja systemu operacyjnego.

Wprawdzie problem jest globalny, ale zdaniem producenta dotyka małej grupy osób. Dopóki AMD nie zidentyfikuje źródła błędu najlepszym wyjściem jest unikanie instalacji nowych sterowników i pozostanie przy obecnych. Jeżeli jednak koniecznie chcemy zaimplementować nowe Software Adrenalin Edition upewnijmy się, że wszystkie aktualizacje są zainstalowane lub wstrzymane. Cóż Czerwoni nie od dziś mają kłopoty z działaniem sterowników. Mieliście kiedyś takie kłopoty z oprogramowaniem do układu graficznego?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza problem ze sterownikami do kart graficznych Radeon. Jak uniknąć problemu z Windowsem?

 0