AMD rozważa oficjalnie wsparcie CPU Ryzen 5000 na płytach z serii 300

AMD rozważa oficjalnie wsparcie CPU Ryzen 5000 na płytach z serii 300

Jeśli zastanawialiście się nad zakupem procesora z serii Ryzen 5000, ale zniechęcała Was konieczność wymiany płyty głównej na nową, to mamy dobre wieści. AMD przyznało, że bada obecnie sposoby na umożliwienie użytkownikom z płytami głównymi B350 i X370 korzystanie z procesorów Zen 3, co jak na razie jest niemożliwe (przynajmniej oficjalnie).

Konferencja AMD na CES 2022 była pełna zapowiedzi nowego sprzętu, a także ulepszeń oprogramowania dla istniejących i nadchodzących produktów Ryzen i Radeon. Firma ujawniła nowy topowy procesor do gier, czyli Ryzen 7 5800X3D, a także mobilne procesory Ryzen 6000 oparte na architekturze Zen 3+, nową budżetową kartę graficzną Radeon RX 6500 XT, Radeon Super Resolution i nie tylko. Okazuje się jednak, że AMD nie zapomina także o swoich starszych produktach i ich użytkownikach. David McAfee, który jest wiceprezesem korporacyjnym AMD i dyrektorem generalnym działu Client Channel, powiedział w wywiadzie dla Tom's Hardware, że firma bada obecnie opcję oficjalnego wsparcia procesorów Ryzen 5000 na płytach głównych z serii 300.

AMD przyznało, że bada obecnie sposoby na umożliwienie użytkownikom z płytami głównymi B350 i X370 korzystanie z procesorów Zen 3.

AMD rozważa oficjalnie wsparcie CPU Ryzen 5000 na płytach z serii 300

McAfee powiedział: „Zdecydowanie to coś, nad czym pracujemy. Nie umknęło nam, że byłoby to dobre dla społeczności i staramy się wymyślić, jak to zrobić”. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na krytykę otrzymaną od entuzjastów AMD po tym, jak firma podobno zablokowała producentom płyt głównych możliwość dodania obsługi serii Ryzen 5000 do płyt głównych B350 i X370. Stało się to wkrótce po tym, jak niektóre firmy umożliwiły takie wsparcie dla ostatniej generacji Ryzenów na płytach głównych A320, które nie są szczególnie high-endowe.

AMD znajdowało się w dziwnej sytuacji, odkąd wypuściło na rynek swoje procesory Zen 3, ponieważ firma obiecała wspierać ekosystem AM4 tak długo, jak to możliwe. W tamtym czasie plan zakładał obsługę procesorów Ryzen z serii 5000 tylko na płytach głównych z serii 500. Jednak nie minęło dużo czasu, zanim producent ugiął się pod presją opinii publicznej i zezwolił na obsługę Zen 3 na płytach głównych B450 i X470 poprzez aktualizacje BIOS-u. Teraz firma rozważa cofnięcie się jeszcze dalej i zapewnienie wsparcia dla tych CPU na płytach głównych z serii 300, głównie ze względu na krytykę „wokalnej części społeczności”.

Trzeba przyznać, że AM4 jest starym gniazdem i nie jest łatwo poradzić sobie z ograniczoną pojemnością 16-megabajtowej pamięci ROM SPI używanej do przechowywania BIOS-u wraz z mikrokodem AGESA dla rosnącej liczby procesorów. Według McAfee firma martwi się tym, że niektóre płyty główne z serii 300 mogą ograniczać niektóre procesory Zen 3. Teraz gdy AMD przynajmniej rozważa dodanie wsparcia, być może nie będziemy musieli uciekać się do używania nieoficjalnego oprogramowania X370 lub kupowania nowszej płyty głównej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD rozważa oficjalnie wsparcie CPU Ryzen 5000 na płytach z serii 300

 0