AMD rzekomo chce produkować chipy 3 nm u Samsunga. TSMC zbyt faworyzuje Apple?

AMD rzekomo chce produkować chipy 3 nm u Samsunga. TSMC zbyt faworyzuje Apple?

TSMC jest obecnie największym niezależnym producentem półprzewodników na świecie. Firma przyciąga klientów, którzy sami produkują swoje układy, ale nie mają fabryk do ich produkcji. Wśród partnerów TSMC na najważniejszym miejscu stoi Apple, jednak nie wszystkim to się może podobać.

TSMC bez wątpienia dba o swojego najważniejszego klienta, jednak odbywa się to kosztem innych firm. W sierpniu TSMC ogłosiło, że podnosi ceny aż o 20%, jednak nie dotyczy to producenta iPhone'ów, któremu podniesiono ceny o zaledwie 3%. W obliczu globalnego niedoboru chipów Apple wciąż było w stanie wprowadzić dwa nowe, wysokiej klasy chipy, M1 Pro i M1 Max z odpowiednio 33,7 miliardami i 57 miliardami tranzystorów. Gigant co prawda musiał zmniejszyć produkcję iPadów, by nie zabierać mocy produkcyjnej smartfonom iPhone, jednak cięcia i tak były mniej dotkliwe niż u innych klientów.

Faworyzowanie Apple przez TSMC może kosztować ich utratę wielu zamówień. AMD jest zaniepokojone zbliżającą się rywalizacją o chipy 3 nm z producentem iPhone'ów i podobno analizuje przenosiny do konkurencyjnego Samsunga.

Niektórzy klienci TSMC mogą nie być zbyt zadowoleni z faworyzowania Apple. Jedną z takich firm jest AMD. Producent procesorów i kart graficznych rzekomo rozważa przejście do Samsunga i korzystać z procesory 3 nm od Koreańczyków, zamiast 3 nm od TSMC. Obie firmy niedawno nawiązały współpracę również na innym polu, bo AMD dostarcza układ graficzny dla nadchodzącego chipsetu Samsung Exynos 2200. TSMC zapewnia, że zarezerwuje odpowiednią wydajność produkcyjną, by zapewnić zamówione przez Apple chipy w procesie 3 nm. Problem w tym, że może nie wystarczyć wafli krzemowych dla innych producentów jak AMD.

Według Counterpoint, Apple w tym roku będzie odpowiedzialne za 53% dostaw układów 5 nm w branży, co sprawia, że jest to tak cenny klient dla TSMC. Qualcomm jest następne z 24% udziałów w produkcji 5 nm. Obecnie tylko Samung i TSMC produkują w 5 nm i jeśli Koreańczycy zagwarantują odpowiednią wydajność, mogą przekonać nie tylko AMD, ale również i Qualcomm do skorzystania z ich procesu 3 nm.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD rzekomo chce produkować chipy 3 nm u Samsunga. TSMC zbyt faworyzuje Apple?

 0