AMD sugeruje, że braki modułów DDR5 mogą opóźnić premierę APU Ryzen 6000

AMD sugeruje, że braki modułów DDR5 mogą opóźnić premierę APU Ryzen 6000

Gracze mają problem nie tylko z zakupem nowych kart graficznych, bo planujący przesiadkę na Alder Lake wiedzą, że dostępność modułów pamięci RAM typu DDR5 również jest bardzo problematyczna. Wygląda na to, że to może powodować pewne opóźnienia.

Podobnie jak wiele komponentów wykorzystujących półprzewodniki, nowy standard pamięci DDR5 również padł ofiarą globalnego niedoboru chipów. W wyniku kryzysu skalperzy masowo wykupują nowe moduły RAM, by spekulować ich cenami i sprzedawać w serwisach takich jak eBay z dużym zyskiem. Co prawda niektórzy próbują jakoś rozwiązać ten problem i np. ASUS tworzy adapter dla płyt z obsługą DDR5 na DDR4, to jednak tylko półśrodki.

Podobnie jak wiele komponentów wykorzystujących półprzewodniki, nowy standard pamięci DDR5 również padł ofiarą globalnego niedoboru chipów.

AMD sugeruje, że braki modułów DDR5 mogą opóźnić premierę APU Ryzen 6000

W związku z tymi wysokimi cenami AMD zdaje się ostrzegać, że nadchodzące układy APU Ryzen 6000 do komputerów stacjonarnych ze zintegrowaną grafiką RDNA 2 również mogą zostać opóźnione. Chociaż firma nie potwierdziła tego wprost, to jednak w ostatnim wywiadzie przedstawiciel firmy zasugerował, że jeśli wysokie ceny DDR5 będą się utrzymywać, istnieje prawdopodobieństwo opóźnień desktopowych APU z RDNA 2 (Rembrandt).

W wywiadzie dla Tom's Hardware, wiceprezes korporacyjny AMD i dyrektor generalny działu Client Channel, David McAfee, powiedział: „Jedną z dynamik, o których dużo myślimy, jest to, jak i kiedy wprowadzić ekosystem AM5 i upewnić się, że podaż pamięci DDR5, a także ich cena, są dojrzałe i łatwo osiągalne dla użytkownika końcowego. I tak mogą istnieć inne siły poza samym produktem, które spowalniają lub opóźnią wprowadzanie APU dla gniazda AM5”. 

AMD sugeruje, że braki modułów DDR5 mogą opóźnić premierę APU Ryzen 6000

Na targach CES 2022 AMD pokrótce opowiedziało o swoich nadchodzących procesorach dla podstawki AM5, w tym o nowej generacji procesorów Ryzen 7000 opartych na architekturze Zen 4 (zdjęcia poniżej). Podczas imprezy zaprezentowało również mobilne modele z iGPU RDNA 2, czyli Ryzeny 6000 znane pod nazwą kodową Rembrandt.

AM5 będzie bardzo dużą zmianą dla AMD, ponieważ będzie to pierwsze gniazdo dla konsumenckich procesorów, które wykorzysta konstrukcję typu land-grid array (LGA). Oprócz DDR5 AM5 wprowadzi również PCIe 5.0 dla komputerów stacjonarnych AMD, coś, co Intel zrobił już wraz z procesorami Alder Lake-S.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD sugeruje, że braki modułów DDR5 mogą opóźnić premierę APU Ryzen 6000

 0