AMD ujawnia plany wydawnicze CPU. Zen 5 w 2024 roku

AMD ujawnia plany wydawnicze CPU. Zen 5 w 2024 roku

Wczorajsze wydarzenie AMD Financial Analyst Day przyniosło mnóstwo ciekawych informacji z obozu Czerwonych, a wśród z nich znalazły się plany firmy odnośnie procesorów na najbliższe lata. 

AMD po raz kolejny zapewniło, że w tym roku otrzymamy procesory Zen 4, ale potwierdziło też, że do końca 2024 r. wdroży architekturę Zen 5. Nowe architektury obejmują również CPU Zen 4 i Zen 5 wyposażone w technologię V-Cache (co ciekawe, AMD nie używa już 3D w ich nazwie).

Architektura Zen 4 oparta na technologii litograficznej 5 nm i 4 nm będzie zawierać trzy różne mikroarchitektury: Zen 4, Zen 4 V-Cache i Zen 4c.

AMD ujawnia plany wydawnicze CPU. Zen 5 w 2024 roku

Architektura Zen 4 oparta na technologii litograficznej 5 nm i 4 nm będzie zawierać trzy różne mikroarchitektury: Zen 4, Zen 4 V-Cache i Zen 4c. Firma nie wyjaśniła, które z tych architektur trafią do produktów konsumenckich, ale niewykluczone, że wszystkie. Mark Papermaster potwierdził również, że architektura Zen 4 zapewnia wzrost IPC od 8% do 10%, a więcej na temat spodziewanej poprawy wydajności znajdziecie w naszym poprzednim newsie. Ponadto ujawnił, że konsumenckie produkty Zen 4 zostaną wprowadzone na rynek przed serią procesorów dla centrów danych (Genua).

Użytkownicy profesjonalni i stacji roboczych ucieszą się, że AMD zaimplementuje swoje rdzenie Zen 4 w procesorach Threadripper. To świetna wiadomość, biorąc pod uwagę, że CPU klasy HEDT zdają się powoli zanikać. Trzeba jednak dodać, że harmonogram AMD pokazuje tylko markę Threadripper, więc nie wiadomo, czy Zen 4 trafi do standardowych Threadripperów i wersji Pro, czy tylko do tych drugich. W ramach Zen 3 AMD wypuściło tylko serię Threadripper Pro 5000 WX. 

Zakładając brak komplikacji, Zen 5 pojawi się dopiero w 2024 roku. Oznacza to, że AMD zapewni Zen 4 co najmniej dwa lata życia, zanim otrzymamy układy Ryzen 8000. Nazwa kodowa Zen 5 to Granite Ridge, a AMD wspomina jedynie o „zaawansowanym procesie” dla przyszłych układów. Zakładamy jednak, że producent sięgnie po 4 nm lub 3 nm litografię w tym przypadku. AMD potwierdziło, że AM5 będzie długowieczną platformą podobnie jak było to z AM4, dlatego Granite Ridge będzie kompatybilne z tą podstawką.

Ta architektura również będzie również obejmować trzy podarchitektury: Zen 5, Zen 5 V-Cache i Zen 5c. Ponadto zapewni ona lepszą wydajność i efektywność w porównaniu z Zen 4, ale niczego innego nie spodziewamy się po nowej generacji, więc to zwykły truizm. Zobaczymy także dalszą optymalizację w aplikacjach AI i MI. Może to sugerować, że AMD doda akcelerację dla większej liczby formatów numerycznych używanych przez różne algorytmy AI.

AMD ujawnia plany wydawnicze CPU. Zen 5 w 2024 roku

W przypadku urządzeń mobilnych AMD obecnie oferuje 6 nm układy Ryzen 6000 (Rembrandt), które łączą rdzenie Zen 3+ i grafikę RDNA w jednym pakiecie. Phoenix Point, następca Rembrandta, będzie oferował rdzenie Zen 4, grafikę RDNA 3 i silnik sztucznej inteligencji (AIE) pochodzący z Xilinx. TSMC wyprodukuje Phoenix Point dla AMD w najnowszym 4 nm procesie.

Strix Point, który zadebiutuje w 2024 roku, będzie korzystał z rdzeni Zen 5 i grafiki RDNA 3+, zachowując ten sam AIE. RDNA 3+ to prawdopodobnie odświeżenie RDNA 3 o zwiększonej wydajności na wat. Konfiguracja Strix Point sugeruje, że AMD daje swoim mobilnym chipom niewielką przerwę między RDNA 3 a RDNA 4. Mapa drogowa AMD pokazuje tylko Strix Point z rdzeniami Zen 5. Jednak z przecieków wynika, że ​​Strix Point może oferować konstrukcję hybrydową, taką jak chipy Intel Alder Lake 12. generacji. Plotka wskazywała na rdzenie Zen 5 i Zen 4D.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ujawnia plany wydawnicze CPU. Zen 5 w 2024 roku

 0