AMD ujawnia szczegóły Zen 4. Firma zdradza jakiego wzrostu wydajności możemy się spodziewać

AMD ujawnia szczegóły Zen 4. Firma zdradza jakiego wzrostu wydajności możemy się spodziewać

Na targach Computex 2022 otrzymaliśmy od AMD jedynie zwiastun procesorów Ryzen 7000, bazujących na architekturze Zen 4, ale i tak wiele osób poczuło się rozczarowanych  informacją, że nowa generacja CPU przynieść ma tylko 15% poprawę wydajności jednowątkowej. W trakcie Financial Analyst Day 2022 producent przedstawił więcej szczegółów, wyjaśniając przy okazji kilka kwestii.

I tak dowiedzieliśmy się, że AMD celuje w zwiększenie wydajności IPC (liczba operacji na cykl zegara) o 8% do 10% dla procesorów Zen 4 oraz dąży do większego wzrostu wydajności jednowątkowej w niektórych typach obciążeń. Czerwoni wyjaśnili również, że procesory Zen 4 oferować będą 25% wzrost wydajności na wat i 35% wzrost ogólnej wydajności. Firma twierdzi, że chipy Zen 4 mogą też liczyć na poprawę częstotliwości taktowania, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że zaprezentowała już procesor Ryzen 7000 działający z częstotliwością 5,5 GHz na wszystkich rdzeniach. Zen 4 będzie miał również do 25% wzrost przepustowości pamięci na rdzeń. 

AMD celuje w zwiększenie wydajności IPC o 8% do 10% dla procesorów Zen 4 oraz dąży do większego wzrostu wydajności jednowątkowej w niektórych typach obciążeń.

Zen 4

Opublikowane przez AMD najnowsze informacje o Zen 4 nieco rozjaśniają sytuację, w szczególności na temat spodziewanej wydajności nowych procesorów. Oryginalne prognozy AMD dotyczące poprawy pracy jednowątkowej o ponad 15% doprowadziły do ​​pewnej konsternacji, ponieważ wydajność jednowątkowa jest kombinacją zarówno częstotliwości, jak i IPC, a stosunkowo niski próg wydajności jednowątkowej nie wydawał się pozostawiać wiele miejsca na poprawę IPC. Jednak wyjaśnienie AMD, że przyrost IPC będzie wynosić od 8 do 10%, w zależności od obciążenia, daje nadzieję na lepsze osiągi. 

Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę obietnice firmy o znacznej poprawie częstotliwości dla 5 nm procesorów Zen 4, to powinniśmy zobaczyć znacznie większe zyski niż bazowe 15% dla wydajności jednowątkowej, przynajmniej w niektórych rodzajach obciążeń.

Zen 4

AMD udostępniło również nowy slajd pokazujący ponad 25% wzrost wydajności na wat i ponad 35% wzrost ogólnej wydajności w wielowątkowym teście Cinebench. Ten benchmark wykorzystywał 16-rdzeniowy, 32-wątkowy procesor Ryzen 7000 do komputerów stacjonarnych, który porównano do 16-rdzeniowego układu Zen 3, a konkretniej Ryzen 9 5950X. Warto podkreślić, że wykresy nie są skalowane od zera, co może być mylące i sugerować większą przewagę niż w rzeczywistości. To jednak niechlujna tradycja producentów sprzętu. 

Procesory Zen 4 będą również obsługiwać do 25% większą przepustowość pamięci na rdzeń, co jest wyraźnym wzrostem, który wynika zarówno z przejścia do DDR5, jak i prawdopodobnie poszerzonych ścieżek w chipie. Zapewni to spory wzrost choćby dla rozszerzeń AVX-512, które AMD dodało do Zen 4. Producent nie udostępnia jeszcze żadnych nowych szczegółów architektonicznych, więc będziemy musieli poczekać, aby dowiedzieć się więcej w tym temacie. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ujawnia szczegóły Zen 4. Firma zdradza jakiego wzrostu wydajności możemy się spodziewać

 0