Amerykański haker skazany za szkolenie Korei Północnej na temat kryptowalut i omijania sankcji

Amerykański haker skazany za szkolenie Korei Północnej na temat kryptowalut i omijania sankcji

Virgil Griffith, ekspert ds. kryptowalut, programista Ethereum i haker został skazany we wtorek na pięć lat więzienia za pomoc Korei Północnej w omijaniu amerykańskich sankcji i pomoc w budowie infrastruktury sprzętowej oraz szkolenie w zakresie wykorzystywania kryptowalut.

Virgil Griffith został zatrzymany w 2019 roku w związku z udziałem w konferencji poświęconej kryptowalutom, która odbyła się w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, w kwietniu 2019 r. Nie uzyskał on jednak zgody władz USA na podróż w tym celu. Dokumenty sądowe mówią, że Griffith pomagał w rozwoju infrastruktury związanej z kryptowalutami w Korei Północnej oraz przeprowadził szkolenie oraz przekazał wrażliwe informacje, które umożliwiały omijanie sankcji nałożonych na klasyczne systemy finansowe, dzięki wykorzystaniu kryptowalut. W konferencji brało udział wielu koreańskich urzędników. 

Pojechał do Korei Północnej pomimo zakazu i udzielał porad na temat omijania sankcji... Co mogło pójść nie tak?

Przekazywanie technicznych informacji Korei Północnej jest zabronione w ramach sankcji USA, a udział w konferencji oznacza eksport technologii. Według prokuratury Griffith działał świadomie i wiedział, że naraża bezpieczeństwo narodowe. Jego przemyślane działania ma podkreślać fakt, że omijał brak zezwolenia na podróż, wjeżdżając do Korei Północnej przez Chiny. Ostatnie doniesienia o finansowaniu koreańskiego programu rakietowego, dzięki skradzionym w atakach hakerskich kryptowalutom, również nie przyczyniły się do łagodniejszego wyroku. Korea Północna mogła ukraść w ostatnich miesiącach nawet 400 milionów USD w wirtualnej walucie.

Kryptowaluty są często wykorzystywane jako narzędzia do omijania sankcji gospodarczych i Griffith nie mógł o tym nie wiedzieć. Obrona sugeruje jednak, że działania te to niefortunna pomyłka hakera, którego ciekawość Korei Północnej graniczyła z obsesją. Prawnik oskarżonego twierdzi, że haker działał w naiwnym przekonaniu, że jego działania mają na celu osiągnięcie pokoju. Na przemyślenie swoich działań będzie miał teraz 5 lat w odosobnieniu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykański haker skazany za szkolenie Korei Północnej na temat kryptowalut i omijania sankcji

 0