Android traci udziały na rynku, z kolei iOS zyskuje na popularności

Android traci udziały na rynku, z kolei iOS zyskuje na popularności

Jak wynika z najnowszych statystyk, dominacja Androida na rynku systemów mobilnych uległa zmniejszeniu, podczas gdy konkurencyjny iOS zdołał zwiększyć swoje udziały.

Android jest najczęściej używanym systemem mobilnym na smartfonach, dzięki czemu Google przez lata zdołało zdominować cały segment. Jednak jak pokazują dane, oprogramowanie w ciągu minionych czterech lat nieznacznie zmniejszyło swoją dominację, z kolei iOS od Apple w tym czasie zyskał udziały na rynku. W 2018 roku Android kontrolował 77,32% rynku, natomiast w styczniu 2022 roku udziały spadły do 69,74%. W tym samym czteroletnim okresie udziały iOS wzrosły z 19,4% do 25,49%, co stanowi progres o 6%. Według StockApp pozostałe 1,58% przejęły inne systemy mobilne. Marginalna zmiana w żaden sposób nie wskazuje, że dominacja Androida jest zagrożona.

W 2018 roku Android kontrolował 77,32% rynku, natomiast w styczniu 2022 roku udziały spadły do 69,74%.

Android traci udziały na rynku, z kolei iOS zyskuje na popularności

Mimo tego jest to dobra wiadomość dla Apple rozczarowanego sprzedażą tańszego smartfona iPhone SE 2022. Analiza StockApps wskazuje również na interesujący podział geograficzny systemów operacyjnych. Przykładowo w Afryce, gdzie urządzenia Apple są droższe, 84% wszystkich smartfonów ma Androida, podczas gdy iOS stanowi około 14%. Podobnie wygląda to w Azji i Ameryce Południowej, gdzie Android ma odpowiednio 81% i 90% udziału. Z kolei udział iOS wynosi 18% w Azji i 10% w Ameryce Południowej.

Tymczasem Android 13 dostanie interesującą funkcję, dzięki której przestanie ubijać aplikacje działające w tle. W testowym jądrze trzynastki umieszczono kod MGLRU (Multi-Generational Least Recently Used). Jego użycie znacząco poprawia wydajność procesora i jednocześnie prowadzi do lepszej kompresacji pamięci. Android 13 ma skrócić czas ładowania programów i być płynniejszy od swego poprzednika. Oczywiście to nie jedyne nowości, jakie wprowadzi nadchodzący system mobilny Google.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android traci udziały na rynku, z kolei iOS zyskuje na popularności

 0