Nowe przecieki na temat flagowego GPU dla GeForce'a RTX 4090

Nowe przecieki na temat flagowego GPU dla GeForce'a RTX 4090

NVIDIA podobno rozpoczęła testowanie AD102, czyli flagowego GPU z rodziny Ada Lovelace, które napędzać ma kartę graficzną GeForce RTX 4090. Tak przynajmniej twierdzi Kopite7kimi, który uchodzi za wiarygodne źródło informacji z obozu Zielonych. 

Co prawda od jakiegoś czasu pojawią się plotki, że NVIDIA może zmienić schemat nazewnictwa swojej nadchodzącej serii na GeForce RTX 50, zamiast GeForce RTX 40, ale Kopite7kimi zdaje się potwierdzać, że producent pozostanie przy tej drugiej wersji. Najważniejszą informacją wydaje się jednak fakt, że Zieloni mieli rozpocząć już testowanie i ewaluację topowego GPU w ramach architektury Ada LoveLace, czyli AD102. Ten układ stanowić ma serce high-endowych kart graficznych nowej generacji od NVIDII.  

NVIDIA podobno rozpoczęła testowanie AD102, czyli flagowego GPU z rodziny Ada Lovelace, które napędzać ma kartę graficzną GeForce RTX 4090.

Nie wiemy, czy NVIDIA rozpoczęła już masową produkcję procesorów graficznych Ada Lovelace, ale wcześniej sugerowano, że nastąpi to dopiero w połowie roku. Oznacza to, że testowane chipy mogą być wczesnymi próbkami. Ale jeśli te GPU rzeczywiście są w rękach inżynierów NVIDII, to w nadchodzących tygodniach prawdopodobnie zobaczymy pierwsze przecieki z ich testów. Oczywiście dane dotyczące wydajności na początku nie będą odzwierciedlać prawdziwych możliwości tych grafik, ponieważ nadchodzące GPU nie mają jeszcze sfinalizowanych sterowników, ale mogą dostarczyć pewne informacje, jak choćby przybliżone częstotliwości taktowania. 

Kolejną interesującą rzeczą, o której wspomina Kopite7kimi, jest to, że NVIDIA zamierza w przypadku AD102 skorzystać modułów pamięci o prędkości 24 Gb/s. Informator jak na razie w tym kontekście mówi tylko GeForcie RTX 4090, co nie byłoby niczym nowym, bo modele z serii RTX 3090 również mogą pochwalić się najszybszymi pamięciami GDDR6X. Wygląda więc na to, że nowa seria oferować będzie przepustowość pamięci powyżej 1 TB/s na konsumenckich kartach graficznych do gier, co da nam 15% wzrost i to bez uwzględnienia zupełnie nowych technologii kompresji, z których korzystać ma architektura Ada Lovelace.

Przypominamy, że z poprzednich przecieków wynika, że karty graficzne wyposażone w procesory graficzne AD102 mają oferować TDP nawet do 600 W. Na razie to tylko plotki, ale coś może być na rzeczy biorąc pod uwagę, jak energochłonną jest już karta GeFotce RTX 3090 Ti. Niemniej jednak w fazie testów moc jest zwykle zawyżona, więc może do czasu premiery, spodziewanej jesienią tego roku, uda się jeszcze wprowadzić stosowne optymalizacje.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat flagowego GPU dla GeForce'a RTX 4090

 0