Apple Car – nadchodzi całkowicie nowy system operacyjny do samochodów

Apple Car – nadchodzi całkowicie nowy system operacyjny do samochodów

Apple pracuje nad systemem operacyjnym, który trafi do pierwszego samochodu producenta iPhone'ów. Premiery pojazdu oczekujemy za około 4 lata. Własny OS wydaje się w tym przypadku pewniakiem.

Apple posiada autorski iOS, którego znajdziemy w urządzeniach amerykańskiej firmy, ale to nie wszystko, ponieważ gigant pracuje nad całkowicie nowym systemem operacyjnym Apple Car, który trafi do pierwszego samochodu marki. Co ważne oprogramowanie nie będzie powiązane ze znanym już CarPlay, co oznacza, iż system nie stanowi nakładki na już istniejące rozwiązanie, ale zaproponuje więcej, tak by móc rywalizować z narzędziem Tesli. Posłuży więc nie tylko do sterowania funkcjami auta takimi jak zarządzanie jazdą, klimatyzacja czy nawigacja, ale także do rozrywki m.in. słuchania muzyki. Nie wszystkie opcje systemu będą opracowane przez Apple, a część z nich ma pochodzić od zewnętrznych partnerów.

Apple rozwija zupełnie nowy system, który trafi do samochodów.

Przykładowo jedne z nowych czujników DCU stworzy zewnętrzny podmiot. DCU to dedykowana jednostka obsługująca najbardziej wymagające części automatyki samochodowej, takie jak przetwarzanie danych dostarczanych przez czujniki od kamer po LiDAR. Premiera Apple Car nie nastąpi zapewne szybko i na moment premiery przyjdzie nam poczekać kilka lat tak jak na wspomniany pierwszy samochód. Sam raport pojawia się w momencie kiedy inne plotki sugerują, że prace nad Apple Car zostały wstrzymane, a zespół odpowiedzialny za pojazd zwolniony.

Jak sugerował raport Reutersa samochód wyprodukowany przez Apple może trafić na rynek w 2024 roku, a dużą rolę w pojeździe odegra bateria posiadająca konstrukcję monokomórkową. Co ważne firma analizuje potencjał baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), którą interesowała się także Tesla. Tego rodzaju rozwiązanie mogłoby być tańsze w porównaniu do obecnej technologii. Apple rozwija projekt samochodu od 6 lat, aczkolwiek pierwotnie miał on być wdrożony we współpracy z innym partnerem, jednak sytuacja uległa zmianie w 2019 roku gdy dokonano rekonstrukcji ekipy działającej nad autem.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple Car – nadchodzi całkowicie nowy system operacyjny do samochodów

 0