Apple dopuszcza płatności firm trzecich w App Store

Apple dopuszcza płatności firm trzecich w App Store

Apple konsekwentnie odmawiało dodania zewnętrznych form płatności w App Store, opierając się na dostępnym rozwiązaniu, o co zresztą toczono spory. Firma zmieniła zdanie, dopuszczając inne metody płacenia za produkty na swojej platformie.

Apple ogłosił, że zezwoli na płacenie za zakupy w App Store systemami firm trzecich, ale ograniczono to do aplikacji randkowych w Holandii. Jest to jednak pierwsza w historii amerykańskiej firmy tego rodzaju zgoda, która wynika z konieczności dostosowania się do orzeczenia aniżeli własnej woli. W komunikacie opublikowanym na stronie dla programistów amerykański gigant ogłosił, że stosuje się do orzeczenia holenderskiego Urzędu ds. Konsumentów i Rynków (ACM) nakładającego konieczność implementacji zewnętrznych form płatności we wspomnianych programach randkowych. Oczywiście deweloperzy nadal będą musieli płacić Apple prowizję od każdej transakcji wynoszącą od 15 do 30 procent.

Apple doda opcję płatności firm trzecich w aplikacjach randkowych dostępnych w App Store.

Apple dopuszcza płatności firm trzecich w App Store

W celu skorzystania z zewnętrznych form płatności programiści będą musieli dostać uprawnienia od App Store. Apple z kolei zdradziło, że nie zgadza się z orzeczeniem ACM i uważa, iż nie leży ono w interesie użytkowników. Dlaczego? Chodzi o nowe zagrożenia dla prywatności użytkowników. Odwołano się więc od wyroku, a zarazem producent przekonuje deweloperów do własnego narzędzia. Cała sprawa rozpoczęła się w 2019 roku kiedy holenderski organ badał czy praktyki biznesowe firmy nie wpływały negatywnie na rynek. Działano na podstawie skargi złożonej przez Match Group, właściciela Tindera, który twierdził, że ​​zasady Apple uniemożliwiały mu bezpośrednią komunikację z klientami w sprawie płatności.

Zdaniem ACM, Apple bez powodu zabrania klientom wyboru metod płatności w aplikacjach. Gigant z Cupertino musiał dostosować się do werdyktu, ponieważ w innym przypadku zapłaciłby do 50 milionów euro (57 milionów dolarów) grzywny. Swoją drogą Apple zapewnia o bezpieczeństwie platformy, która nie pozostaje wolna od zagrożeń. Jakiś czas temu pisaliśmy serwis zezwala na obecność nielegalnych programów streamingowych generujących nie tylko jego autorom, ale też samemu App Store niemały przychód. Mogą generować rocznie nawet 6 milionów dolarów amerykańskich (16 tysięcy USD dziennie).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple dopuszcza płatności firm trzecich w App Store

 0