Apple i Google w końcu odcinają Rosjan korzystających z kart Mir od swoich usług płatniczych

Apple i Google w końcu odcinają Rosjan korzystających z kart Mir od swoich usług płatniczych

Jak podała agencja Reuters, Apple Pay nie będzie już wspierać rosyjskiego systemu płatności kartą Mir, zamykając lukę, która pozwala Rosjanom nadal korzystać z usługi płatności mobilnych w obliczu sankcji gospodarczych nałożonych na kraj. Na podobny ruch zdecydowało się także Google.

„Apple poinformowało NSPK [rosyjski krajowy system kart płatniczych], że zawiesza obsługę kart Mir w usłudze płatności Apple Pay” - czytamy ogłoszeniu na stronie Mir. „Od 24 marca wykorzystywanie nowych kart Mir do usługi jest niedostępne”. Firma zauważa również, że wszelkie karty Mir dodane wcześniej do Apple Pay przestaną działać w ciągu „następnych kilku dni”. Apple Pay po raz pierwszy dodał obsługę kart Mir w zeszłym roku, więc Rosjanie niezbyt długo cieszyli się wsparciem. 

Apple i Google nie będzie już wspierać rosyjskich kart płatniczych Mir w swoich usługach.

Według The Guardian Mir jest własnością Centralnego Banku Rosji i powstał w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone na Rosję po aneksji Krymu w 2014 roku. Statystyki Banku Centralnego mówią, że karty Mir stanowią około 32 procent wszystkich nowych kart wydanych w Rosji.

Jak donosi z kolei Wall Street Journal, Google również podejmuje kroki w celu zablokowania kart Mir. Firma podobno wstrzymała program pilotażowy – który rozpoczął się w październiku zeszłego roku – pozwalający użytkownikom połączyć swoje karty Mir z Google Pay. „Google Pay wstrzymuje usługi związane z płatnościami w Rosji w wyniku zakłóceń usług płatniczych poza naszą kontrolą” – powiedział rzecznik Google w oświadczeniu dla WSJ. Google i Apple jak nie razie nie podają żadnych dodatkowych szczegółów.

Wielu rosyjskich użytkowników zostało odciętych od Apple Pay i Google Pay po tym, jak kilka krajów nałożyło sankcje finansowe na główne rosyjskie banki, w tym VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank i Otkritie FC Bank. Na początku tego miesiąca Visa i MasterCard zawiesiły swoje operacje w Rosji, blokując Rosjanom możliwość korzystania z ich kart kredytowych lub debetowych poza granicami kraju lub do międzynarodowych płatności online. Działanie gigantów technologicznych to kolejny cios w Rosjan, którzy chcą korzystać z zachodnich usług. Czy przyniesie to jakieś wymierne skutki, czy raczej jest tylko symbolicznym działaniem, przekonamy się za jakiś czas. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple i Google w końcu odcinają Rosjan korzystających z kart Mir od swoich usług płatniczych

 0