Apple M1 Max pokonuje GeForce'a RTX 3080 w teście Adobe Premiere

Apple M1 Max pokonuje GeForce'a RTX 3080 w teście Adobe Premiere

Apple w ubiegłym tygodniu pochwaliło się zupełnie nowymi laptopami MacBook Pro, które napędzane są przez autorski procesor firmy, M1 Max. Gigant z Cupertino mocno zachwalał możliwości tego układu ARM, który zawstydzać ma konkurentów zarówno wydajnością CPU, jak i GPU i najnowszy przeciek rzeczywiście potwierdza imponujące możliwości tego procesora.

W sieci pojawił się właśnie wynik testu Apple M1 Max z Adobe Premiere Pro, gdzie nowy MacBook Pro pokonał laptopa Alienware wyposażonego w mobilną kartę graficzną GeForce RTX 3080. Jest to zgodne z obietnicami Apple na temat M1 Max i M1 Pro, które zapewniać mają nie tylko ogromny wzrost wydajności w porównaniu ze sprzętem M1 pierwszej generacji, ale także rzekomo dorównać wydajnością high-endowemu laptopowi z systemem Windows przy znacznie niższym limicie mocy. Z punktu widzenia Apple to najlepsze możliwe połączenie, gdyż użytkownik otrzymuje satysfakcjonującą moc obliczeniową przy jednoczesnym zachowaniu energooszczędnego charakteru laptopów. 

MacBook Pro z układem Apple M1 Max pokonał laptopa Alienware wyposażonego w kartę GeForce RTX 3080 w benchmarku Adobe Premiere Pro.

Apple M1 Max pokonuje GeForce'a RTX 3080 w teście Adobe Premier

Nie ma co jednak ukrywać, wyniki M1 Max w dużej mierze zależeć będą od aplikacji/benchmarku i tego jak bardzo te będą zoptymalizowane pod kątem sprzętu Apple. Na przykład niedawno w bazie danych Geekbench pojawił się wpis z M1 Max, gdzie SoC ten uzyskał wynik 68 870 w teście Metal. Rezultat ten jest trzykrotnie wyższy od tego, co uzyskuje Mac mini 2020 z pierwszą generacją Apple M1, ale pozostaje wyraźnie z tyłu za high-endowymi laptopami na Windowsie. Sytuacja wygląda jednak zgoła odmiennie w przypadku testu PugetBench w Adobe Premiere Pro.

Apple M1 Max pokonuje GeForce'a RTX 3080 w teście Adobe Premier

Wynik benchmarku wskazuje, że jest to jeden z nowych laptopów MacBook Pro z chipem M1 Max wyposażonym w 10-rdzeniowe CPU (osiem rdzeni wydajnościowych i dwa rdzenie energooszczędne). Liczba rdzeni GPU nie jest wymieniona, ale mamy przeczucie, że jest to wariant z 32 rdzeniami. MacBook Pro uzyskał ogólny wynik 1168 punktów i 66 punktów dla GPU. Przeglądając bazę wyników dla laptopów GeForce RTX 3080, najlepszy rezultat uzyskał system od Alienware, który oprócz wymienionej grafiki posiadał także procesor Intel Core i7-11800H i 32 GB pamięci RAM, a całość działała pod systemem Windows 10 Home. Jego wynik ogólny to 872 punktów, a dla GPU 68,1 punktów. Jeśli więc porównamy te liczby, MacBook Pro z chipem M1 Max pokonał laptopa Alienware o prawie 34% w ogólnym wyniku, podczas gdy wynik GPU był praktycznie na tym samym poziomie (Alienware z GeForce RTX 3080 uzyskał 3,2% wyższy rezultat).

Czynnikiem decydującym był tu test Live Playback. O ile bowiem we wszystkich pozostałych testach wyniki obu systemów były podobne, tak ten konkretny mocno faworyzował M1 Max (aż o 77% lepszy rezultat). Ma to sens, jeśli weźmie się pod uwagę ogromną, zunifikowaną pulę pamięci GPU i CPU (64 GB) oraz 400 GB/s przepustowości pamięci w M1 Max. Pewne zastosowania, bazujące mocno na pamięci, mogą mocno faworyzować układ Apple, podczas gdy samodzielne grafiki, takie jak karty NVIDII z rodziny Ampere, będą miały przewagę w trudnych zadaniach obliczeniowych GPU.

W miarę upływu czasu i pojawiania się kolejnych testów będziemy mieli lepszy ogólny obraz wydajności i zastosowań, w których błyszczą M1 Max i M1 Pro.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple M1 Max pokonuje GeForce'a RTX 3080 w teście Adobe Premiere

 0