Apple prezentuje nowe MacBooki Pro - nowy design, szybsze procesory i ceny sięgające 31. tys zł

Apple prezentuje nowe MacBooki Pro - nowy design, szybsze procesory i ceny sięgające 31. tys zł

Minęło pięć lat, odkąd Apple wypuściło całkowicie przeprojektowaną wersję MacBooka Pro, laptopa, który na dodatek był mocno krytykowany za wiele rzeczy, od wadliwej konstrukcji klawiatury i paska dotykowego po brak jakichkolwiek portów poza USB-C. Na wczorajszej konferencji giganta z Cupertino w końcu jednak doczekaliśmy się całkowicie nowych MacBooków Pro i wygląda na to, że te przeszły istotne zmiany. 

Nowe MacBooki Pro są dostępne w rozmiarach 14,2 i 16,2 cala, ze zwiększoną rozdzielczością w porównaniu z wcześniejszymi modelami. Model 14-calowy oferuje panel o rozdzielczości 3024 × 1964 pikseli, podczas gdy 16-calowy zapewnia 3456 × 2234 pikseli. Wysoka częstotliwość odświeżania ProMotion także jest dostępna na pokładzie, z opcją do 120 Hz. Co ciekawe jednak, w ekranach notebooków pojawił się notch, czyli wycięcie na kamerę, podobnie jak w iPhone i wielu innych smartfonach. Wycięcie ma rozmiar paska menu, więc chociaż jest to trochę dziwne, nadal oferuje znacznie więcej miejsca na ekranie niż wcześniej. Oba laptopy korzystają z technologii mini LED, podobnie do 12,9-calowego iPada Pro.

W końcu jednak doczekaliśmy się całkowicie nowych MacBooków Pro i wygląda na to, że te przeszły istotne zmiany. 

Apple prezentuje nowe MacBooki Pro - nowy design, szybsze procesory i ceny sięgające 31. tys zł

Oczywiście najnowsze laptopy Apple używają własnego, niestandardowego procesora firmy. Tym razem to M1 Pro. Jak przewidywały plotki, jest to 5-nanometrowy, 10-rdzeniowy układ z ośmioma wysokowydajnymi i dwoma energooszczędnymi rdzeniami. Producent zapewnia, że M1 Pro jest o 70 procent szybszy niż M1 i ma 16 rdzeni graficznych. Apple ogłosił również M1 Max, który ma dwukrotnie większą przepustowość pamięci niż M1 Pro (400 GB/s), a także ma 32 rdzenie graficzne. M1 Max obsługuje do 64 GB pamięci, co stanowi ogromny postęp w stosunku do 16 GB pamięci obsługiwanej przez M1.

Jeśli chodzi o porty, osoby narzekając na duże ograniczenie w ostatnich MacBookach Pro, powinny być całkiem zadowolone. Nowy MacBook Pro jest wyposażony w trzy porty USB-C/Thunderbolt, ale przywraca też gniazdo HDMI i slot na karty pamięci SD. Nie ma tu żadnych portów USB-A. Warto odnotować także jeszcze jeden powrót z przeszłości MacBooków. Firma Apple wdrożyła nową wersję złącza MagSafe, którego używała w swoich laptopach przed 2016 r. Różni się od starego złącza, więc nie będziemy w stanie wykorzystać ładowarki sprzed lat, nadal jednak możemy ładować sprzęt przez USB-C.

Apple prezentuje nowe MacBooki Pro - nowy design, szybsze procesory i ceny sięgające 31. tys zł

Udoskonalono tu również system kamer, z wideo obliczeniowym i rozdzielczością 1080p z czteroelementowym obiektywem f/2.0. 16-calowy laptop ma system sześciu głośników z głośnikami wysokotonowymi prawie dwa razy większymi niż wcześniej. W międzyczasie klawiatura zachowuje przeprojektowany mechanizm przełącznika nożycowego, ale pasek dotykowy zniknął, zastąpiony standardowym rzędem klawiszy funkcyjnych.

Żywotność baterii też powinna być całkiem niezła. Apple twierdzi, że 14-calowy model będzie działał przez 17 godzin podczas odtwarzania wideo, podczas gdy 16-calowy może wytrzymać do 21 godzin. Nowe MacBooki Pro mają też szybkie ładowanie, dzięki czemu 50 procent czasu pracy baterii można uzupełnić w około 30 minut.

Apple prezentuje nowe MacBooki Pro - nowy design, szybsze procesory i ceny sięgające 31. tys zł

Nic dziwnego, że nowe laptopy Apple są również drogie. Model 14-calowy zaczyna się od 10799 zł, a wersja 16-calowa od 13299 zł. Apple zachowuje również stary 13-calowy MacBook Pro z chipem M1 dla tych, którzy szukają tańszych alternatyw. Podstawowa konfiguracja 14-calowa jest dostarczana z M1 Pro z ośmioma rdzeniami procesora, 14 rdzeniami graficznymi, 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci masowej. Aby uzyskać pełny 10-rdzeniowy procesor i 16-rdzeniową grafikę, musimy wydać 13299 zł. Ten wzrost ceny zapewnia również 1 TB miejsca na dane.

Podstawowy 16-calowy MacBook Pro (13299 zł) ma prawie taką samą specyfikację jak 14-calowy model za tę samą cenę, czyli procesor M1 Pro z 10 rdzeniami procesora i 16 rdzeniami graficznymi, 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci. Wydanie dodatkowych 2000 zł podwaja pamięć, zwiększając ją do 1 TB. Jeśli ktoś chce M1 Max, to musi wydać 18299 zł, otrzymując dodatkowo z 32 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci. Za najbardziej wypasioną konfigurację z 64 GB RAM i 8 TB SSD zapłacimy jednak aż 31299 zł. Laptopy są dostępne w przedsprzedaży, a będą dostępne 26 października.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple prezentuje nowe MacBooki Pro - nowy design, szybsze procesory i ceny sięgające 31. tys zł

 0