Apple ofiarą konfliktu USA i Chin? App Store może zostać zbanowany w Państwie Środka

Apple ofiarą konfliktu USA i Chin? App Store może zostać zbanowany w Państwie Środka

Wojna handlowa USA i Chin dotyka w znacznej mierze przedsiębiorstwa z tego drugiego kraju, czego idealnym przykładem pozostaje Huawei i zakaz, który w ubiegłym roku otrzymał uniemożliwiający (poza pewnymi wyjątkami za sprawą specjalnej licencji) współpracowanie z partnerami ze Stanów Zjednoczonych. Jednak konflikt może również uderzyć w Apple czyli jednego z amerykańskich gigantów, dla którego chiński rynek pozostaje dość ważnym punktem działalności. Twórcy iPhone'ów mają z Chinami stosunkowo dobre relacje więc ewentualne ograniczenia byłyby dla nich niemałym ciosem. Według informacji przytaczanej przez The Information flagowa platforma Apple, App Store może zostać zablokowana w Chinach. Serwis zauważa, że w Państwie Środka istnieje wymóg, aby chińskie przedsiębiorstwa posiadały większościowy udział w sklepach z aplikacjami. Co ciekawe Apple od dawna było zwolnione z tej zasady, lecz wkrótce ma się to zmienić.

Wojna handlowa toczona przez USA i Chiny może negatywnie odbić się na Apple, którego AppStore może zostać zablokowany na terenie Chin.

Apple ofiarą konfliktu USA i Chin? App Store może zostać zbanowany w Państwie Środka

Jeśli ban rzeczywiście pojawiłby się, to ma stanowić odwet na ograniczenia nałożone na TikToka oraz WeChat. Wprawdzie Apple rozważało kiedyś spełnienie opisanych wymagań panujących w Chinach, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, aczkolwiek finalnie nie podjęto żadnych konkretnych działań w tym zakresie. Na amerykańskiego producenta czeka więc czas ciężkich decyzji, ponieważ musi on postanowić czy przekazać chińskim regulatorom więcej kontroli nad tym, jakie dokładnie programy są publikowane w chińskiej wersji App Store lub całkowicie zrezygnować z tego rynku co byłoby dla Apple sporym ciosem ze względu na generowany we wspomnianym kraju zarobek. Przyszłość Apple pozostaje zagadką, ale w przypadku spełnienia się najgorszego scenariusza firma straci miliardy dolarów przychodów pochodzących od klientów mieszkających w Państwie Środka, którzy po prostu kupią inne smartfony niż iPhone'y, a także anulują dostępne subskrypcje.

Warto wspomnieć, iż Apple usunęło przeszło 47 tysięcy gier oraz aplikacji z chińskiego App Store. To działanie jest efektem niedawno wprowadzonej zmiany w zasadach platformy, którą podobno wymusili chińscy urzędnicy. W przeszłości tamtejsze władze zmusiły giganta technologicznego do wycofania usług iBookstore oraz iTunes Movies ledwie pół roku po ich oficjalnym debiucie w Chinach. App Store na cenzurowanym znalazł się też w Rosji gdzie od roku trwa śledztwo, z którego wynika, że korporacja nadużyła swojej dominującej pozycji na rynku aplikacji mobilnych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple ofiarą konfliktu USA i Chin? App Store może zostać zbanowany w Państwie Środka

 0