Apple pozwane za monopol na rynku aplikacji do płacenia smartfonem

Apple pozwane za monopol na rynku aplikacji do płacenia smartfonem

Apple zostało pozwane za praktyki związane z Apple Pay i wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej do działania na niekorzyść konkurencji, a także pobierania opłat od pośredników uczestniczących w transakcjach.

W pozwie zbiorowym Affinity Credit Union zarzuciło Apple, iż ten wykorzystuje pozycję Appe Play na rynku płatności mobilnych, by zdławić konkurencję oraz że pobiera opłaty w celu zwiększenia zysków. Producent iPhone'ów od dawna pozostaje pod ostrzałem różnych organów regulacyjnych. Europejskie organy regulacyjne, po prawie dwuletnim dochodzeniu wstępnie stwierdziły, że amerykańskie przedsiębiorstwo nadużywało swojej dominującej pozycji na rynku aplikacji płatniczych. Pozew złożyła Affinity Credit Union ze stanu Iowa, która jest instytucją finansową oferującą klientom karty kredytowe, które podepniemy pod usługę Apple Pay. Chociaż użytkownicy nie płacą za transakcje to samo korzystanie z tej platformy dla firm nie jest darmowe.

Apple zostało pozwane za praktyki związane z płatnościami telefonem.

Apple Pay
 

Gigant z Cupertino pobiera prowizję wystawianą pośrednikom płatności, która zdaniem wielu jest za wysoka. Apple obciąża firmy pośredniczące w transakcjach prowizją w wysokości 0,15% od transakcji kartą kredytową i 0,05% od kart debetowych. Według autorów pozwu Google Pay i Samsung Pay działające na systemie Android oferują te same funkcjonalności i nie obciążają firm żadnymi opłatami. Do tego Apple ma zmuszać użytkowników do korzystania z własnej aplikacji do płacenia, co zostało uznane za dławienie konkurencyjnych narzędzi. "Wykluczając konkurencję, Apple może pobierać opłaty, których nie nakładają żadne inne podmioty" – napisano w pozwie.

Dodano też, iż gdyby Apple wpuścił konkurencję do swojego systemu, wówczas musiałby zrezygnować z pobierania opłat. Affinity Credit Union domaga się od Apple wypłaty do 1 miliarda dolarów płaconej co roku do momentu aż kalifornijski producent pozwoli na uczciwą konkurencję. Affinity Credit Union jest reprezentowana w procesie przez Hagensa Bermana, który uczestniczył w innych pozwach zbiorowych. Przykładowo w 2016 roku pomógł powodom osiągnąć ugodę w wysokości 400 mln USD w 2016 r. w sprawie o ceny e-booków sprzedawanych w App Store czy w jeszcze innej sprawie dotyczącej gwarancji na produkty. W ramach ugody pozasądowej Apple musiały zapłacić 560 mln oraz 100 mln dolarów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple pozwane za monopol na rynku aplikacji do płacenia smartfonem

 0