Apple publikuje wyniki finansowe. Jednak to nie producent iPhone'ów jest najcenniejszą firmą

Apple publikuje wyniki finansowe. Jednak to nie producent iPhone'ów jest najcenniejszą firmą

Apple podało najnowsze wyniki finansowe, odnotowując rekordowe przychody, które jednak nie spełniły oczekiwań analityków. Producent iPhone'ów nie jest ponadto najcenniejszą firmą na świecie. Do kogo w takim razie należy ów tytuł?

Apple podało, że minionym kwartale 2021 r. wygenerowało 83,4 miliarda dolarów amerykańskich przychodów (84,85 mld USD prognozy analityków), co daje 29% wzrost rok do roku, zaś kwartalny zysk na akcję wyniósł 1,24 USD. Producent iPhone'ów może pochwalić się także 20,5 mld dolarów zysków i jest to niemały progres względem 12,67 miliardów USD z analogicznego kwartału 2020 roku. W Q4 2021 r. Apple po raz pierwszy od kwietnia 2016 roku nie przekroczyło prognoz dotyczących przychodów, w efekcie te finalne nie są zgodne z oczekiwaniami analityków. "Mieliśmy bardzo dobre rezultaty pomimo lepszych szacunków" - powiedział w rozmowie z CNBC CEO Apple Tim Cook. Szef giganta technologicznego przyznał, że powodem są ograniczenia w łańcuchach dostaw, w wyniku których firma straciła 6 mld dolarów.

Apple podało, że w minionym kwartale 2021 r. wygenerowało 83,4 miliarda dolarów amerykańskich przychodów, co daje 29% wzrost rok do roku.

Apple publikuje wyniki finansowe. Jednak to nie producent iPhone'ów jest najcenniejszą firmą świata

Cook wspomniał też o zakłóceniach w produkcji wynikających z pandemii COVID-19, która odcisnęła piętno na całej branży technologicznej. Z drugiej strony każdy dział Apple odnotował wzrost przychodów w skali rocznej. I tak iPhone'y wygenerowały w rzeczonym okresie 38,87 miliarda dolarów (wzrost o 47% rok do roku), urządzenia Mac 9,18 mld USD (wzrost o 1,6% rok do roku), iPad: 8,25 miliarda dolarów (wzrost o 21,4% rok do roku), a usługi 18,28 mld USD (wzrost o 25,6% rok do roku). Ogółem przychody Apple w roku fiskalnym 2021 wzrosły o 33% w porównaniu do 2020 roku (366 miliardów dolarów). Tim Cook pozostaje optymistą i oczekuje "solidnego progresu przychodów". W grudniu przedsiębiorstwo dostarczy szczegółowy raport finansowy.

Apple osiąga rekordowe wyniki i jest drugim producentem smartfonów na rynku, ale nie pozostaje najcenniejszą firmą świata. Tego tytułu producenta iPhone'ów pozbawił Microsoft. Jak podaje serwis RP.pl, na piątkowym zamknięciu giełdy kapitalizacja rynkowa korporacji z Redmond wyniosła prawie 2,49 biliona dolarów, natomiast Apple 2,46 biliona. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Microsoft wyprzedza konkurenta, a poprzedni raz miało to miejsce w 2018 roku oraz lipcu 2020 roku. Apple za to jako pierwsza firma ze Stanów Zjednoczonych przekroczyła granicę rynkową 1 biliona USD.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple publikuje wyniki finansowe. Jednak to nie producent iPhone'ów jest najcenniejszą firmą

 0