Tensor - własny procesor Google dla Pixel 6 jest wolniejszy niż trzyletni Apple A12 Bionic

Tensor - własny procesor Google dla Pixel 6 jest wolniejszy niż trzyletni Apple A12 Bionic

Google zapowiadało, że do ich nowych smartfonów Pixel 6 i Pixel 6 Pro trafi niestandardowy układ Tensor. Firma jednocześnie zaznaczała, że nie będzie dążyć do stworzenia najwydajniejszego układu, a największy nacisk położony będzie na efektywność energetyczną.

Google idzie śladem innych firm produkujących smartfony i też chce posiadać własną linię SoC. Problem w tym, że układy te będą napędzać najnowsze urządzenia Pixel 6 i Pixel 6 Pro, a ich wydajność jest daleka od topowej. Pierwsze testy pokazują, że układ jest wolniejszy niż 3-letni SoC Apple A12 Bionic, co niekoniecznie będzie zachęcać potencjalnych klientów. Najnowsze wyniki z benchmarka Geekbench 5 pokazują, że A12 pokonuje najnowszy SoC Tensor zarówno w testach jedno-, jak i wielordzeniowych. 

Google Tensor - SoC, który znajduje się na pokładzie Pixel 6 i Pixel 6 Pro nie powala wydajnością i jest wolniejszy niż starzejący się A12 Bionic. Google zapewne będzie nadrabiać optymalizacjami.

Nie wiadomo dlaczego Google zrezygnował z układów Qualcomma i w Pixel 6 nie pojawi się Snapdragon 888, dzięki któremu smartfony te byłyby konkurencją dla innych flagowców z Androidem. Oczywiście są to tylko wyniki syntetycznego testu i trzeba pamiętać, że Google świetnie optymalizuje swoje smartfony, więc odczucia z użytkowania mogą być całkiem przyjemne, nie zmienia to jednak faktu przy wymagających zadaniach, smartfony Google mogą dostać zadyszki szybciej niż inne.

Rozczarowujące wyniki wynikają zapewne z energooszczędności Tensora i możliwe, że Google celowo obniżyło wydajność, aby zapewnić najlepszą żywotność baterii dla właścicieli Pixel 6 i Pixel 6 Pro. Ponadto Google doświadczyło w przeszłości problemów ze Snapdragonami, które choćby przegrzewały się w Pixelach 5a. Wprowadzając układy Tensor, Google ma całkowitą kontrolę nad oprogramowaniem i sprzętem w swoich urządzeniach, co może zapewnić płynne działanie dzięki optymalizacjom.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tensor - własny procesor Google dla Pixel 6 jest wolniejszy niż trzyletni Apple A12 Bionic

 0