Apple twierdzi, że ich GPU w M1 Ultra jest wydajne jak RTX 3090. Trochę ich poniosła wyobraźnia...

Apple twierdzi, że ich GPU w M1 Ultra jest wydajne jak RTX 3090. Trochę ich poniosła wyobraźnia...

W swoich materiałach marketingowych Apple chwali się niesamowitą wydajnością układu graficznego M1, który pobierając znacznie mniej energii ma dorównywać topowemu RTX 3090. Przechwałki te zostały szybko zweryfikowane, a Apple powinno raczej rozważyć zmianę w broszurach.

Apple stwierdza, że ​​ich najnowszy układ o nazwie M1 Ultra, który wyposażono w 64-rdzeniową grafikę, jest tak wydajny, jak flagowe konstrukcje przeznaczone dla komputerów stacjonarnych. Co więcej, Apple podkreśla, że tak niesamowicie wysoka wydajność jest możliwa przy zużyciu energii mniejszym aż o 200 W. Portal Verge postanowił zweryfikować te rewelacje i niestety dla Apple, ich przechwałki są tylko wyobraźnią działu marketingu, bo z rzeczywistością mają nieco mniej wspólnego.

Niezależne testy pokazują, że układ graficzny znajdujący się w Apple Mac Studio nie tylko nie pokonuje RTX 3090, ale też nie jest nawet blisko. 

Właśnie zniesiono embargo na recenzje urządzeń Apple Mac Studio, które posiadają na pokładzie układy M1 Ultra. Producent podkreśla, że ich chip oferuje taką samą wydajność w benchmarkach, co topowy układ NVIDII. Verge dowodzi jednak, że w grach i benchmarkach OpenCL API M1 zostaje w tyle. Liczba rdzeni w M1 Ultra wynosi 20 dla CPU, przy czym 16 z nich koncentruje się na wysokiej wydajności, a ostatnie cztery działają jako energooszczędne rdzenie. Liczba rdzeni GPU wzrosła do 64 rdzeni, wraz z 128 GB ujednoliconej pamięci, działającej z imponującą prędkością 800 GB/s.

Verge przetestowało Mac Studio w najmocniejszej wersji, którą Apple wyceniło na 6199 USD. Portal zauważa, że w benchmarku Shadow of the Tomb Raider RTX RTX 3090 był szybszy o 30 klatek na sekundę. Co więcej, na sprzęcie Apple pojawiały się co chwila zauważalne przycięcia i to niezależnie od rozdzielczości. W Geekbench Compute układ M1 Ultra nie tylko nie pokonuje chipa Nvidii, ale nawet nie zbliża się do niego.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple twierdzi, że ich GPU w M1 Ultra jest wydajne jak RTX 3090. Trochę ich poniosła wyobraźnia...

 0