Apple w 2019 roku zarobiło więcej niż Sony, Microsoft i Nintendo razem wziętych

Apple w 2019 roku zarobiło więcej niż Sony, Microsoft i Nintendo razem wziętych

Apple kojarzy nam się z iPhone'ami i produktami technologicznymi, jednak zapewne mało kto wie, że amerykańska firma zdołała zarobić całkiem dużo również na innym segmencie, a mianowicie branży gier.

Kluczem do sukcesu stała się platforma App Store i dostępne na niej gry mobilne, które na przestrzeni ostatnich lat zyskały na popularności. Według raportu The Wall Street Journal, Apple w 2019 roku zarobiło 8,5 miliarda dolarów z 30% prowizji pobieranej od wydawców gier. Co ciekawe przewyższa to ówczesne wyniki osiągnięte przez gamingowych gigantów Activision Blizzard, Sony, Microsoft oraz Nintendo razem wziętych. Aktualnie zdolność producenta iPhone'ów do czerpania równie wysokich zysków może być zagrożona z powodu konfliktu z Epic Games, czyli twórcy jednej z popularniejszych gier Fortnite, który został wyrzucony z App Store za złamanie regulaminu.

Apple w 2019 roku zarobiło na grach więcej niż Activision Blizzard, Sony, Microsoft i Nintendo.

Apple w 2019 roku zarobiło więcej niż Sony, Microsoft i Nintendo

W tej sprawie wydano nawet werdykt, w myśl którego Apple nie może blokować deweloperom możliwości używania zewnętrznego systemu płatności, z którego korzystał Epic Games doprowadzając tym samym do konfliktu. Mimo tego battle royale przynajmniej na razie nie wróci do App Store. Niewątpliwie nie można odmówić Apple sukcesu i wynik osiągnięty dwa lata temu robi wrażenie, natomiast gry mobilne cieszą się ogromną popularnością generując branżowym gigantom równie duże przychody. W kwietniu bieżącego roku Sensor Tower informował, że rynek gier mobilnych rośnie i to dwucyfrowo. Płatności graczy w App Store wzrosły o 21% do 13 miliardów USD, a w Google Play Store o 31% do 9,2 mld dolarów amerykańskich.

Sensor Tower twierdzi, że tempo wzrostu przychodu z gier mobilnych było wyższe niż w analogicznym roku, chociaż liczba pobrań tych produktów w App Store zmalała o 23% do 2,3 mld. Warto wspomnieć, że szef Epic Games, Tim Sweeney twierdzi, że Apple odrzuciło prośbę o zezwolenie na powrót Fortnite na iOS App Store i nie pozwoli na to, dopóki nie wykorzysta wszystkich opcji apelacji po niedawnej sprawie sądowej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple w 2019 roku zarobiło więcej niż Sony, Microsoft i Nintendo razem wziętych

 0