ARM prezentuje nowe rdzenie CPU dla flagowych smartfonów: Cortex-X3 i Cortex-A715

ARM prezentuje nowe rdzenie CPU dla flagowych smartfonów: Cortex-X3 i Cortex-A715

Nowe GPU o nazwie Immortalis to nie jedyna nowość zaprezentowana przez firmę ARM dla nadchodzących układów mobilnych. Brytyjski producent przedstawił także dwa nowe rdzenie CPU Armv9 o nazwach Cortex-X3 i Cortex-A715. 

Rdzenie te zostaną prawdopodobnie wykorzystane w nowej generacji flagowych procesorów mobilnych, takich jak Snapdragon 8 Gen 2 i Exynos 2300. Zarówno Cortex-X3, jak i Cortex-A715, są konstrukcjami 64-bitowymi, a ARM twierdzi, że jego najnowszy flagowy rdzeń może zapewnić 22-procentowy wzrost wydajności szczytowej w porównaniu z Cortex-X2. Firma przekonuje również, że powinniśmy spodziewać się 34-procentowego wzrostu wydajności w porównaniu z najnowszymi mainstreamowymi laptopami wyposażonymi w procesor Intel Core-i7-1260p przy 28 watach. Dodatkowo Cortex-X3 zapewnia 11-procentowy wzrost IPC w porównaniu do swojego poprzednika.

Brytyjski producent przedstawił dwa nowe rdzenie CPU Armv9 o nazwach Cortex-X3 i Cortex-A715. 

ARM prezentuje nowe rdzeni CPU dla flagowych smartfonów: Cortex-X3 i Cortex-A715

Te wzrosty wydajności zapowiadają się imponująco, ale ponieważ Cortex-X3 będzie można znaleźć w smartfonach i tabletach, równie istotna jest efektywność energetyczna, o której ARM z jakiegoś dziwnego powodu nie wspomniało. Poniższy wykres pokazuje, że najnowszy układ ARM teoretycznie zużywa mniej energii niż Cortex-X2, ale nie udostępniono żadnych konkretnych danych. 

Drugą nowością jest Cortex-A715, który jest pierwszym jedynie 64-bitowym środkowym rdzeniem ARM (w trzyklastrowej konfiguracji) i może zapewnić 5-procentowy wzrost wydajności w porównaniu z Cortex-A710 przy zużyciu tej samej mocy. ARM twierdzi również, że Cortex-A715 ma 20% lepszą efektywność energetyczną w porównaniu z Cortex-A710, co powinno przełożyć się na dłuższą żywotności baterii. 

Co ciekawe ARM wspomniało też o Cortex-A510, ale ten rdzeń nazywa się tak samo jak zeszłoroczny Cortex-A510, więc nie spodziewamy się tu jakichś istotnych różnic, a jedynie lekkiego odświeżenia. Nowa wersja zapewnia jedynie 5-procentową poprawę efektywności, ale w odróżnieniu od poprzednika obsługuje 64 bity, więc to chyba jego największa zaleta. 

ARM prezentuje nowe rdzeni CPU dla flagowych smartfonów: Cortex-X3 i Cortex-A715

Jak wypadają te nowe rdzenie w akcji zapewne dowiemy się dopiero w przyszłym roku, wraz z pojawieniem się nowych flagowych SoC, ale ostatnie plotki są obiecujące, gdyż wspominały, że Snapdragon 8 Gen 2 jest bardziej energooszczędny od swojego poprzednika. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM prezentuje nowe rdzenie CPU dla flagowych smartfonów: Cortex-X3 i Cortex-A715

 0