ARM zapowiada Immortalis-G715. Niedługo ray tracing może być powszechny w mobilnych grach

ARM zapowiada Immortalis-G715. Niedługo ray tracing może być powszechny w mobilnych grach

ARM zapowiedziało swoje nowe GPU dla platform mobilnych, a ich główną nowością jest obsługiwany sprzętowo ray tracing. Ponadto Immortalis-G715 dostarczyć ma 15-procentowy wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią generacją topowych GPU Mali. Poprawa wydajności wynika z ulepszeń architektonicznych i projektu, który może pomieścić do 16 rdzeni.

ARM już oferowało wsparcie dla ray tracingu w zeszłorocznym Mali-G710, ale była to jedynie obsługa software'owa. Teraz producent twierdzi, że Immortalis-G715 zapewni 300-procentową poprawę wydajności w ramach śledzenia promieni, a to dzięki dedykowanemu sprzętowi.

Immortalis-G715 zapewni 300-procentową poprawę wydajności w ramach śledzenia promieni, a to dzięki dedykowanemu sprzętowi.

ARM zapowiada Immortalis-G715. Niedługo ray tracing może być powszechny w mobilnych grach

Trudno powiedzieć, czy w najbliższym czasie zobaczymy mobilne gry z ray tracingiem, ponieważ ich produkcja jest droga, a większość deweloperów stara się, by ich produkcje można było uruchamiać na jak największej liczbie urządzeń. Wydaje się więc, że w najbliższej przyszłości bardziej prawdopodobne jest, że więcej korzyści przyniesie wsparcie dla Variable Rate Shading przez Immortalis-G715. VRS to technologia, w której GPU koncentruje swoje wysiłki na renderowaniu części sceny, które wymagają najwięcej szczegółów, zwalniając moc w tych obszarach, gdzie jest to mniej widoczne. Przekłada się to w praktyce na niezauważalny spadek jakości wizualnej, przy znacznej poprawie wydajności GPU. Firma ARM twierdzi, że dzięki tej technologii w niektórych grach liczba klatek na sekundę zwiększa się nawet o 40 procent.

ARM ogłosiło także dwa inne procesory graficzne: Mali-G715 i Mali-G615. Oba oferują technologię VRS znaną z ich droższego brata, ale nie obsługują ray tracingu i mają mniej rdzeni, co przekłada się na niższą ogólną wydajność.

Telefony z Androidem z procesorami graficznymi Immortalis-G715 zaczną pojawiać się w 2023 roku. W tym przypadku ARM jest jednak nieco w tyle. Exynos 2200 od Samsunga z grafiką AMD RDNA 2, wspierającą ray tracing, jest już dostępny w telefonach Galaxy S22 w Europie i innych częściach świata. Inna sprawa, że ze świecą szukać gier, które robią z tego użytek. 

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM zapowiada Immortalis-G715. Niedługo ray tracing może być powszechny w mobilnych grach

 0