ASRock jako pierwszy zapewnia oficjalne wsparcie dla Ryzenów na płytach z serii 300

ASRock jako pierwszy zapewnia oficjalne wsparcie dla Ryzenów na płytach z serii 300

Wygląda na to, że AMD rzeczywiście w końcu pozwoliło partnerom na obsługę swoich najnowszych CPU na starszych MOBO. ASRock stał się pierwszym producentem płyt głównych, który oficjalnie wspiera procesory Ryzen 5000 na płytach głównych z serii 300.

Nie da się ukryć, że sytuacja wokół płyt głównych z chipsetami AMD z serii 300, obsługujących procesory Zen 3, jest mocno zagmatwana. AMD wielokrotnie powtarzało, że obsługa nowych procesorów na tych chipsetach to skomplikowana sprawa i nie da się tego łatwo wykonać. Nie wspominając o wszystkich brakujących funkcjach, jak PCIe Gen4, które były po prostu niedostępne w pierwszej generacji płyt głównych AMD Ryzen.

Wygląda na to, że AMD rzeczywiście w końcu pozwoliło partnerom na obsługę swoich najnowszych CPU na starszych MOBO.

ASRock jako pierwsze zapewnia oficjalne wsparcie dla Ryzenów na płytach z serii 300

Niemniej jednak w międzyczasie w sieci pojawiły się mniej lub bardziej oficjalne wycieki BIOS-ów, które częściowo wspierały procesory Vermeer na tych MOBO, a także zapowiedzi aktualizacji od producentów płyt głównych, które jednak szybko zniknęły z ich stron internetowych, po tym jak zostały ogłoszone. Ba, flashowano nawet BIOS-y producentów na płyty innych firm. Sytuacja właśnie uległa jednak zmianie, ponieważ AMD przyznało, że rozważa oficjalne wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na płytach głównych z serii 300. 

Jak się okazuje, ASRock wypuścił dziś pierwszy BIOS dla X370 obsługujący serię Ryzen 5000. Nowe oprogramowanie jest już dostępne do pobrania, a lista obsługiwanych procesorów została odpowiednio zaktualizowana (patrz zdjęcie powyżej). Wsparcie dla Ryzenów 5000 zostało już potwierdzone przez KOMACHI_ENSAKA poprzez SMU (System Management Unit) Checker, który wymienia Vermeer jako wspierane:

Inni producenci i ASRock prawdopodobnie wkrótce udostępnią BIOS-y dla innych płyt głównych. Co ważne, ze względu na ograniczoną ilość miejsca w BIOS-ie, AMD musiało usunąć obsługę Bristol Ridge, więc warto mieć to na uwadze podczas aktualizacji.

Niedawno pisaliśmy o tym, że procesory AMD Ryzen 5000 do komputerów stacjonarnych działają bezproblemowo na podstawowych płytach głównych A320, co wywołało pytania, dlaczego AMD zablokowało ich wsparcie w swoich chipsetach z serii 300. Firma stwierdziła, że ze względu na ograniczenia BIOS-u i znacznie starszą platformę z serii 300, musiała zrewidować obsługę procesorów Ryzen 5000 dla tych konkretnych płyt głównych, ale ostatnio zaczęli też przyglądać się temu po raz drugi, rozważając kolejną możliwość otwarcia Zen 3 dla MOBO z serii 300. Jak widać, są już tego pierwsze efekty. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock jako pierwszy zapewnia oficjalne wsparcie dla Ryzenów na płytach z serii 300

 0