ASUS prezentuje nowe zasilacze ROG THOR ze złączem zasilania PCIe 5.0

ASUS prezentuje nowe zasilacze ROG THOR ze złączem zasilania PCIe 5.0

ASUS także szykuje się do premiery nowej platformy Intela i w związku z tym przygotowuje płyty główne pod Alder Lake, a także rozszerza swoją serię zasilaczy ROG THOR o nowe modele, które będą wyposażone w złącza zasilania PCIe Gen 5.0.

W trakcie wydarzenia na żywo „Break All Limits” ASUS ogłosił swoją nową linię zasilaczy ROG THOR. Firma wprowadza na rynek cztery nowe modele, w tym flagowy ROG THOR Titanium 1600W i trzy zasilacze z serii ROG THOR II Platinum. ROG THOR Titanium jest obecnie zasilaczem o najwyższej mocy, jaki oferuje ten producent (wcześniej ten tytuł należał do ROG THOR Platinum 1200W). Istniejące zasilacze ROG THOR zostały również zmodernizowane do nowszej linii ROG THOR II i są dostępne w wersjach 850 W, 1000 W i do 1200 W.

ASUS rozszerza swoją serię zasilaczy ROG THOR o nowe modele, które będą wyposażone w złącza zasilania PCIe Gen 5.0.

ROG Thor 1600W Titanium to pierwszy zasilacz z certyfikatem 80 PLUS Titanium w linii ROG Thor, wymagającym ponad 90% efektywności dla obciążeń w zakresie od 10 do 100%. Oprócz lepszego dostarczania mocy jedną z nowych funkcji jest tu obsługa komponentów PCIe 5.0. Nowa linia zasilaczy ROG THOR jest dostarczana z dołączonym złączem PCIe 5.0, które pozwala używać zasilacza z produktami nowej generacji. Nie podano, jakie to mogą być produkty, ale najprawdopodobniej najpierw będą to karty graficzne, ponieważ płyty nie wymagają żadnych rozwiązań zasilania opartych na Gen 5.0, jak widać na projektach Z690.

Ostatnio pojawiły się pogłoski, że nadchodzący flagowy model NVIDII, GeForce RTX 3090 Ti, który zadebiutuje na początku 2022 roku, będzie wyposażony w interfejs złącza zasilania nowej generacji PCIe Gen 5.0 i będzie również pierwszą kartą graficzną wykorzystującą ten interfejs na rynku. Wygląda na to, że może to być prawda, ponieważ ASUS użył standardowego RTX 3090 jako przykładu, aby pokazać ekstremalne wymagania dotyczące mocy, do których zmierzamy w nadchodzących generacjach. W tym samym przykładowym filmie ASUS stwierdza również, że GeForce RTX 3090 i podobne wysokiej klasy procesory graficzne mogą zużywać dużo energii przy szczytowej mocy. Wykazano, że RTX 3090 osiąga szczytową moc 940 W, ale zasilacze klasy ROG THOR podołać mają takim wyzwaniom. 

Jeśli chodzi o same zasilacze, ROG THOR Titanium 1600W zachowuje sprawność 93,54% przy pełnym 100% obciążeniu. Osiąga się to dzięki zastosowaniu tranzystora MOSFET z azotku galu i cyfrowego kontrolera, który ułatwia szybką reakcję na zmiany obciążenia. Nowe zasilacze ROG THOR są również wyposażone w 100% japońskie kondensatory i inne komponenty premium, aby uzyskać certyfikat 80 PLUS Titanium, a także Platinum. Seria ROG Thor Platinum II oferuje moc 850 W, 1000 W i 1200 W z certyfikatem 80 PLUS Platinum. Zarówno zasilacze Titanium, jak i Platinum II, zapewniają także cichszą pracę przy większej mocy i pracę bez wentylatora przy obciążeniu do 50%. 

Wszystkie zasilacze charakteryzują się czarno-srebrną estetyką i są wyposażone w podświetlenie LED RGB na zewnątrz, a także charakterystyczny panel OLED, który wyświetla całkowitą moc pod obciążeniem. Zasilacze ROG THOR oferują też wysokiej klasy radiatory o większej niż przeciętnie masie i powierzchni. Wysokiej klasy warianty 1000+ są wyposażone w 135 mm wentylator chłodzący z konstrukcją Axial-tech, podczas gdy zasilacz 850 W wykorzystuje konstrukcję Wing-blade.

Wygląda na to, że zasilacze o mocy 1000 W+ ponownie staną się standardem, ponieważ producenci procesorów graficznych skupiają się na zwiększaniu wydajności, a nie poborze mocy. Należy również zauważyć, że nie tylko procesory graficzne stają coraz bardziej energochłonne, nawet dyski SSD PCIe Gen 5 będą mieć wyższy pobór mocy, jak przyznał ostatnio Phison. Jeśli więc budujecie high-endowy PC, najlepiej zainwestować w wysokiej klasy zasilacz. Oczekuje się, że zasilacze ROG THOR II zostaną wprowadzone na rynek w czwartym kwartale i będą objęte 10-letnią gwarancją (3-letnia gwarancja na ekran OLED). Ceny na chwilę obecną są nieznane. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS prezentuje nowe zasilacze ROG THOR ze złączem zasilania PCIe 5.0

 0