Bank Centralny Sri Lanki ostrzega przed zakupami kryptowalut w obliczu chaosu w kraju

Bank Centralny Sri Lanki ostrzega przed zakupami kryptowalut w obliczu chaosu w kraju

Centralny Bank Sri Lanki (CBSL) wydał ostrzeżenie przed kupowaniem aktywów kryptowalutowych, które mogą wydawać się atrakcyjnym sposobem łatwego i szybkiego zarobku w tak ciężkim dla kraju okresie.

Sytuacja gospodarcza na Sri Lance jeszcze chyba nigdy nie była tak zła. Prezydent Gotabaya Rajapaksa uciekł z kraju, a protestujący obywatele zaczęli zajmować placówki rządowe. Wśród tego chaosu, Centralny Bank Sri Lanki (CBSL) wydał ostrzeżenie przed kupowaniem aktywów kryptowalutowych. W świetle braku dyscypliny regulacyjnej, CBSL wyraźnie podkreślił, że nie upoważnił żadnej firmy finansowej do oferowania usług związanych z kryptowalutami mieszkańcom Sri Lanki.

Ucieczka prezydenta kraju, krachem gospodarki krajowej i trwające załamanie w globalnym przemyśle kryptowalutowym są przedmiotem troski CBSL.

CBSL opublikował wpis, który podaje informacje związane z zakupem i handlem wirtualnymi aktywami cyfrowymi. "CBSL nie udzielił żadnej licencji ani upoważnienia żadnemu podmiotowi lub firmie do obsługi programów obejmujących waluty wirtualne (VC), w tym kryptowaluty, i nie zezwolił na żadne ICO (Initial Coin Offerings ), operacje wydobywcze lub Giełdy Wirtualnych Walut" - mówi materiał zatytułowany "Public Awareness in Relation to the Use of Virtual Currencies in Sri Lanka".

Wraz z ucieczką rządu i krachem gospodarki krajowej, trwające załamanie w globalnym przemyśle kryptowalutowym jest również przedmiotem troski CBSL. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ogólna kapitalizacja rynkowa sektora kryptowalut, która stała na poziomie ponad 2 bilionów dolarów około marca, spadła do obecnej liczby 914 miliardów dolarów. Obawy przed recesją i powtórką z upadku obiecującego projektu kryptowalutowego Terra spowodowały, że inwestorzy nie chcą ryzykować i w dużej mierze porzucili rynek. To z kolei zmniejszyło wzrost branży.

CBSL ostrzegł obywateli przed zaufaniem schematom kryptowalutowym jako środkom do zarabiania pieniędzy, ponieważ mogą oni narazić się na poważne ryzyko finansowe. "Ostrzega się obywateli o możliwym narażeniu na znaczne ryzyko finansowe, operacyjne, prawne i związane z bezpieczeństwem, a także obawy dotyczące ochrony klienta, które stwarzają użytkownikom inwestycje w VC. Ostrzega się również przed różnego rodzaju schematami VC oferowanymi za pośrednictwem internetu, jak również innych form mediów".

Protestujący wdarli się niedawno do rezydencji prezydenckiej w Kolombo i przejęli około 50 000 dolarów z placówki. Inflacja na Sri Lance przekroczyła w czerwcu 54 procent, ponieważ bank CBSL podniósł stopy procentowe do 15,5 procent. Wpłynęło to na koszty utrzymania dla 22 milionów osób zamieszkujących kraj.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bank Centralny Sri Lanki ostrzega przed zakupami kryptowalut w obliczu chaosu w kraju

 0