AMD Ryzen Threadripper 5990X podkręcony do 4,82 GHz uzyskał ogromny wynik w Cinebench R23

AMD Ryzen Threadripper 5990X podkręcony do 4,82 GHz uzyskał ogromny wynik w Cinebench R23

Procesor AMD Ryzen Threadripper 5990X udało się podkręcić do wartości 4,82 GHz, co poskutkowało przekroczeniem bariery 100 tysięcy punków w Cinebench R23 przez jednostkę. W parze z wysoką częstotliwością pracy idzie także niestety duży pobór mocy, który w tym przypadku sięgnął 691 W. Co najciekawsze, według overclockera, do schłodzenia procesora wystarczyło jedynie porządne chłodzenie cieczą.

Nieopublikowana wersja procesora z serii AMD Ryzen Threadripper trafiła w ręce jednego ze znanych overclockerów, który postanowił wycisnąć z tego kawałka krzemu jak najwięcej. Jednostką, którą się zajął jest model z oznaczeniem 5990X. Żadna literka w nazwie nie została zjedzona, bowiem jak już zostało wspomniane - ten wariant nie trafił do konsumenckiej sprzedaży. Ściślej mówiąc, jest to nie należąca do serii Pro wersja 64-rdzeniowego układu, wykonanego zgodnie z architekturą Zen3 o nazwie kodowej Chagall. Różnica między tą jednostką, a dostępnym w sprzedaży modelem 5990WX jest taka, iż nieopublikowana próbka, która posiada kod OPN „100-000000443-40_Y” działa z płytami głównymi AMD TRX40, a te mają sporo opcji do overclockingu.

Nieopublikowaną próbkę procesora AMD Ryzen Threadripper udało się podkręcić do wartości 4,82 GHz, co pozwoliło na przekroczenie bariery 100 tysięcy punktów w Cinebench R23.

Do podkręcenia tego wyjątkowego na swój sposób procesora, overclocker użył płyty ASUS ROG Zenith II Extreme. Co ciekawe, obyło się bez niekonwencjonalnego chłodzenia, bowiem za odprowadzanie ciepła z CPU podczas zwiększania częstotliwości odpowiadało porządne - ale jednak zwykłe - chłodzenia cieczą. Model AMD Ryzen Threadripper 5990X udało się koniec końców podkręcić do wartości 4,82 GHz przy napięciu rzędu 1,45 V. Należy jednak wspomnieć, że te wartości dotyczyły tylko jednego z ośmiu CCD. Średnie taktowanie na wszystkich rdzeniach wynosiło 4,4 GHz. 

Podczas próby bicia rekordu w programie Cinebench R23, układ pobierał maksymalnie 691 watów mocy. Ilość punktów zdobyta przez procesor po procedurze overclockingu przekroczyła barierę 100 tysięcy. Wynik zdecydowanie zadowala, ponieważ udało się osiągnąć wydajność o około 58% lepszą w porównaniu do pracy przy referencyjnych zegarach. Trzeba przyznać, że to niemałe osiągnięcie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen Threadripper 5990X podkręcony do 4,82 GHz uzyskał ogromny wynik w Cinebench R23

 0