Beta Androida 12 pozwala kontrolować telefon za pomocą mimiki twarzy

Beta Androida 12 pozwala kontrolować telefon za pomocą mimiki twarzy

Coroczna duża aktualizacja systemu operacyjnego Android jak zwykle przyniesie dużo zmian i nowych funkcji, a Google tym razem chce mocno skoncentrować się na osobach z niepełnosprawnościami. 

Oprócz własnych aplikacji ułatwień dostępu Google oferuje potężny interfejs API, który pozwala programistom tworzyć narzędzia dla osób niepełnosprawnych. Wersja beta Android Accessibility Suite, która była częścią czwartej wersji beta Androida 12 (ta niedawno pojawiła się na telefonach Pixel), zawiera nowy sposób kontrolowania telefonu. 

„Camera Switches” zasadniczo pozwalają używać gestów twarzy do wykonywania szeregu czynności na urządzeniu z Androidem 12.

Camera Switches” zasadniczo pozwalają używać gestów twarzy do wykonywania szeregu czynności. Na przykład możemy ustawić aplikację tak, aby wykrywała uśmiech lub uniesienie brwi w celu otwarcia panelu powiadomień albo szybkich ustawień. Możemy także otworzyć usta, aby przewinąć obraz do przodu lub do tyłu. Jak zauważyli programiści XDA, aktualizacja umożliwia mapowanie około sześciu gestów twarzy do kilkunastu elementów sterujących telefonu. Można je również dostosować na podstawie rozmiaru gestów, aby uniemożliwić aplikacji ciągłe inicjowanie działań.

Camera Switches opierają się na funkcji Switch Access w pakiecie Android Accessibility Suite, która umożliwia interakcję z urządzeniem bez korzystania z ekranu dotykowego. W zależności od kontekstu można to zrobić za pomocą urządzenia zewnętrznego, takiego jak klawiatura, za pośrednictwem połączenia USB, Bluetooth lub naciskając wbudowane przyciski w telefonie. W tym sensie Camera Switches wynoszą tę funkcję jeszcze wyżej, wprowadzając gesty do pakietu. Biorąc pod uwagę, że większość ludzi jest już przyzwyczajona do odblokowywania telefonów twarzą, nowe możliwości w tym zakresie nie powinny wydawać się całkowicie obce.

Android 12 - udostępniono publiczną wersję beta. OS od Google jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze

Podczas korzystania z Camera Switches zobaczymy stałą ikonę powiadomienia, która wskazuje, że aparat jest używany. Ponieważ jednak panel prywatności Androida 12 zawiera już wskaźnik stanu zarówno kamery, jak i mikrofonu, ta funkcja może być niepotrzebna. XDA było również w stanie sideloadować APK aplikacji, aby uzyskać nową funkcję na Androida 11.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Beta Androida 12 pozwala kontrolować telefon za pomocą mimiki twarzy

 0