BIOSTAR aktywuje wsparcie dla PCIe Gen 4.0 na płytach głównych B450 i X470

BIOSTAR aktywuje wsparcie dla PCIe Gen 4.0 na płytach głównych B450 i X470

Wygląda na to, że wokół wsparcia PCI-Express Gen 4.0 na starszych płytach głównych z chipsetami AMD robi się coraz większe zamieszanie, a ich producenci zdają się mieć tu odmienne zdanie od Czerwonych, którzy upierają się, by udostępnić obsługę nowego standardu tylko na najnowszych modelach z układem logiki X570. Warto przypomnieć, że już w maju firma Gigabyte udostępniła aktualizację aktywującą PCIe 4.0 na płycie głównej X470 Aorus Gaming Wi-Fi 7. Następnie w czerwcu głos w sprawie zabrało AMD i Rober Hallock, piastujący stanowisko Senior Technical Marketing Manager, stwierdził wprost: „Płyty główne przed X570 nie będą wspierać PCIe Gen 4. Nie ma bowiem gwarancji, że starsze płyty główne są w stanie stabilnie obsłużyć wymagania dla sygnału Gen 4, a nie możemy sobie pozwolić, by posiadać na rynku takie rozbieżności dla wszystkich starszych MOBO”. Nie wszyscy partnerzy AMD zamierzają się jednak trzymać wytycznych producenta Ryzenów w tym temacie.

BIOSTAR oficjalnie aktywowało przez wsparcie dla PCI-Express gen 4.0 w swoich płytach głównych.

BIOSTAR aktywuje wsparcie dla PCIe Gen 4.0 na płytach głównych B450 i X470

Niedawno donosiliśmy, że Asus wbrew AMD opublikował tabelę zgodności X470 i B450 z PCIe Gen 4.0, gdzie okazało się, że płyty główne tego tajwańskiego producenta w bardzo dużej mierze są zgodne z nowym standardem, szczególnie w zakresie nośników M.2 (o dziwo jednak, modele B450 wypadają lepiej pod względem kompatybilności niż X470). Teraz z kolei firma BIOSTAR oficjalnie aktywowała przez aktualizację BIOS wsparcie dla PCI-Express gen 4.0 w czterech modelach swoich płyt głównych, wyposażonych w podstawkę AM4 i bazujących na chipsetach X470 lub B450. Wgranie nowego BIOS pozwala na wykorzystanie kart graficznych korzystających z nowego standardu na slocie PCI-Express x16 oraz złącza M.2 NVMe, które jest bezpośrednio połączone z SoC AM4.

Sloty rozszerzeń, które są połączone z chipsetem, niestety są wciąż ograniczone do poprzednich generacji PCIe, a warto dodać, że potrzebować będziemy trzeciej generacji procesorów Ryzen („Matisse”), by skorzystać z PCI-Express Gen 4.0. Jeśli zaś chodzi o konkretne modele płyt głównych, dla których BIOSTAR udostępniło aktualizację (update’u dokonujecie na własne ryzyko), to są to: AB45C-M4S (B450MH), AB35G-M4S (B45M2), AX47A-A4T (X470GT8) oraz AX47A-I4S (X470GTN). Pytanie, jak na takie wychodzenie przed szereg zareaguje AMD oraz czy inni producenci postanowią pójść śladami Asusa oraz BIOSTAR. Zapewne przekonamy się o tym wkrótce.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: BIOSTAR aktywuje wsparcie dla PCIe Gen 4.0 na płytach głównych B450 i X470

 0