Bitblaze Titan BM15 to rosyjski laptop z procesorem Baikal-M

Bitblaze Titan BM15 to rosyjski laptop z procesorem Baikal-M

Po inwazji na Ukrainę Rosja stanęła w obliczu sankcji zachodu, które objęły m.in. produkty technologiczne i oprogramowanie. Rosjanom nie wolno używać żadnego produktu ani komponentu opracowanego w państwach, które zastosowały sankcje. Dlatego kraj stawia na własne rozwiązania i ostatnio zaprezentował autorski model laptopa.

Po tym jak Google, Intel, Apple oraz inne firmy technologiczne zerwały współpracę z Rosją, kraj musi w jakimś stopniu bazować na innych rozwiązaniach. Rosjanie stawiają więc na swoje urządzenia np. smartfon Ayya T1, a teraz do tej listy dopisano laptopa. Rosyjska firma Promobit przygotowuje się do produkcji notebooka Bitblaze Titan BM15 wyposażonego w rosyjski procesor Baikal-M. Chodzi o ośmiordzeniowy chip z rdzeniami Arm Cortex-A57 o taktowaniu do 1,5 GHz z ośmiordzeniowym GPU Mali-T628, wyprodukowany w 28 nm litografii TSMC. Co takiego jeszcze oferuje Bitblaze Titan BM15?

Bitblaze Titan BM15 to laptop z Rosji wyposażony w procesor Baikal-M.

Bitblaze Titan BM15 – Rosja prezentuje swój laptop z autorskim procesorem

Wewnątrz rosyjskiego notebooka umieszczono 16 GB pamięci RAM + dysk SSD M.2 o pojemności 256/512 GB (sprzęt obsługuje dwukanałową pamięć DDR4-2400 lub DDR3-1600). Laptop dostał 15,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, a także wspiera standardy Wi-Fi oraz Bluetooth. Urządzenie zawiera porty USB 3.0, USB typu C, wejście HDMI, gniazdo słuchawkowe jack i port RJ-45. Całość zasila bateria o pojemności 6000 mAh. Klienci do wyboru otrzymają wersję obudowy wykonanej z aluminium lub tytanu. Ze względu na brak dostępu do Windowsa laptop działa pod kontrolą rosyjskich dystrybucji Linuxa.

Ceny Bitblaze Titan BM15 wynoszą od 100 000 rubli (około 7350 zł) do 120 000 rubli (około 8825 zł). Nie jest to tania propozycja i docelowo notebook trafi do klientów z sektora rządowego oraz biznesowego. Dostępna pula także pozostanie ograniczona, bowiem producent wyprodukuje tylko 1000 egzemplarzy. Pierwsza partia zostanie przygotowana w najbliższych miesiącach. Cóż widzimy, że Federacja Rosyjska próbuje uniezależnić się od zachodniej technologii. Pytanie, jakie jeszcze zagraniczne produkty jeszcze zastąpią własnymi?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitblaze Titan BM15 to rosyjski laptop z procesorem Baikal-M

 0