Tysiące mniejszych kryptowalut czeka upadek. Ostaną się tylko najmocniejsi

Tysiące mniejszych kryptowalut czeka upadek. Ostaną się tylko najmocniejsi

Na rynku działa obecnie ponad 19 tysięcy kryptowalut i dziesiątki platform opartych na blockchainie, nic więc dziwnego, że branża ta w obecnym stanie jest często porównywana do wczesnych lat Internetu. Specjaliści zajmujący się wirtualnymi walutami przyznają jednak, że większość tych monet wkrótce wyzionie ducha.

Niedawny krach tak zwanego algorytmicznego stablecoina terraUSD i związanego z nim cyfrowego tokena luna, który wstrząsnął rynkiem, sprawił, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy podobny los nie spotka innych kryptowalut. Kilku graczy z branży przyznało w rozmowie z CNBC, że ich zdaniem tysiące cyfrowych tokenów prawdopodobnie zaliczy spektakularny upadek, a spodziewają się też, że w nadchodzących latach spadnie liczba blockchainów.

Specjaliści zajmujący się wirtualnymi walutami przyznają jednak, że większość tych monet wkrótce wyzionie ducha.

Tysiące mniejszych kryptowalut czeka upadek. Ostaną się tylko najmocniejsi

„Jednym z efektów tego, co widzieliśmy w ostatnim czasie w sprawie Terra, jest to, że jesteśmy na etapie, na którym w zasadzie istnieje zbyt wiele blockchainów, zbyt wiele tokenów. A to dezorientuje użytkowników. Stwarza to również pewne ryzyko dla użytkowników” – powiedział niedawno Bertrand Perez, dyrektor generalny Fundacji Web3, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. „Wygląda to podobnie jak na początku Internetu, kiedy istniało wiele firm internetowych - wiele z nich było oszustwami i nie przynosiło żadnych korzyści, ale wszystko to zostało oczyszczone. A teraz mamy bardzo przydatne i legalnie działające firmy” - dodał.

Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple, międzynarodowej firmy płatniczej opartej na blockchainie, twierdzi z kolei, że prawdopodobnie w przyszłości ostaną się „dziesiątki” kryptowalut. „Myślę, że pojawia się pytanie, czy potrzebujemy dziś 19 000 nowych walut. W świecie tradycyjnego pieniądza jest może 180 walut” – powiedział Garlinghouse. Dyrektor ds. Inwestycji Guggenheim, Scott Minerd, zdaje się podzielać ten pesymizm, gdyż powiedział, że większość kryptowalut to „śmieci”, ale bitcoin i ethereum przetrwają. 

Nie da się ukryć, że rynek kryptowalut znajduje się obecnie w kryzysie. Bitcoin stracił ponad połowę swojej wartości od rekordowego poziomu, jaki osiągnął w listopadzie, a wiele innych cyfrowych tokenów jest znacznie tańsza od swoich maksymalnych cen. Wiele różnych platform blockchain, od Ethereum po Solana, walczy obecnie o pozycję lidera w branży, ale Brett Harrison, dyrektor generalny giełdy kryptowalut FTX US, uważa, że z setek, które obecnie istnieją, przetrwają nieliczne. „Kiedy myślisz o blockchainach… prawdopodobnie nie będzie setek różnych blockchainów w ciągu 10 lat, myślę, że będzie kilku wyraźnych zwycięzców dla różnych rodzajów zastosowań” – powiedział Harrison.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tysiące mniejszych kryptowalut czeka upadek. Ostaną się tylko najmocniejsi

 0