Bitcoin jest tak samo nieekologiczny jak przemysł naftowy czy hodowla bydła

Bitcoin jest tak samo nieekologiczny jak przemysł naftowy czy hodowla bydła

Powszechnie wiadomo, że wydobywanie BTC nie jest ekologiczne, choć wiele farm stara się pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Nowe badanie pokazuje jednak, że wpływ górników BTC na środowisko stoi na równi z przemysłem naftowym i hodowlą bydła i jest znacznie wyższy niż przy wydobyciu złota.

Energia wykorzystywana do kopania bitcoinów pochodzi głównie z węgla i zużycie wcale nie maleje wbrew powszechnym obietnicom. Na drugim miejscu jest gaz, a dopiero na trzecim elektrownie wodne. Co dość ciekawe, udział wody spadł z drugiego miejsca, gdy Chiny zakazały kopania kryptowalut, co pokazuje na duże wykorzystanie elektrowni wodnych w kraju. Najnowsze badanie, które opublikowano na łamach Nature, stara się pokazać ile szkód wyrażonych w pieniądzach generuje dane zjawisko w przeliczeniu na dolara jego wartości, co ma pomóc w łatwiejszym wyobrażeniu sobie skali tych szkód. Podczas gdy w USA tona CO2 ma ustanowioną prawnie wartość szkód na poziomie 51 USD, w jednej z ostatnich prac naukowcy określili ją na poziomie ponad trzykrotnie wyższym - 185 USD. W omawianym dziś badaniu zastosowano wartość 100 USD za tonę.

Badanie wskazujące wpływ kopania kryptowalut na środowisko w ujęciu kwotowym, pokazuje, że działalność ta generuje tyle samo szkód co przemysł naftowy i jest nieporównywalnie bardziej szkodliwa niż wydobycie złota.

W rezultacie każdy bitcoin wydobywany w 2021 roku, według badania, spowodował średnio 11314 dolarów szkody. Dla wszystkich bitcoinów wydobywanych w tym czasie wartość ta wynosi 3,7 miliarda dolarów. Przedstawiony wykres pokazuje to w ujęciu procentowym, prezentując szkodę wyrządzoną w stosunku do wartości produktu. Jak widać, w 2016 r. Bitcoin nadal radził sobie całkiem nieźle, generując 16 centów szkód na 1 dolara jego wartości, choć to wciąż więcej niż większość samochodów osobowych, w tym SUV-ów. Problem ten jednak szybko rósł, a w 2020 roku były to już 82 centy. Dla okresu 2016-2021 średnia wynosi 35 centów.

Wartości są zbliżone do hodowli bydła, gdzie szkody obliczono na 33 centy (z kolei drób i wieprzowina są znacznie bardziej ekologiczne, odpowiednio 10 i 8 centów). Bitcoina można też porównać do ropy, która jest prezentuje się nieco gorzej, uzyskując średnio 41 centów. Wykres pokazuje również, że dla gazu ziemnego szkoda dla środowiska została obliczona na jeszcze wyższe 46 centów, a węgiel na aż 95 centów. Jednak Bitcoin zdołał przewyższyć nawet węgiel, osiągając w maju 2020 r. 1,56 USD,  spadając  do znacznie korzystniejszych 25 centów w 2021 r. Dla porównania wydobycie złota ma nieporównywalnie mniejszy wpływ na środowisko z kosztem średnio 4 centów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitcoin jest tak samo nieekologiczny jak przemysł naftowy czy hodowla bydła

 0