Brytyjski sąd zatwierdził ekstradycję Juliana Assange'a do USA

Brytyjski sąd zatwierdził ekstradycję Juliana Assange'a do USA

Brytyjski sędzia okręgowy Paul Goldspring formalnie zatwierdził ekstradycję dziennikarza i założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a do USA w celu postawienia mu zarzutów w związku z informacjami, które opublikował za pośrednictwem WikiLeaks ponad dziesięć lat temu.

Postanowienie, które zostało wydane w Westminster Magistrates' Court, jest następstwem tego, że Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii uniemożliwił Assange'owi odwołanie się od orzeczenia sądu niższej instancji, który zatwierdził jego ekstradycję w zeszłym miesiącu. Zespół prawny Assange'a może się jednak odwołać się od wczorajszego orzeczenia. Ostateczna decyzja zostanie teraz przesłana do brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Prawnicy Assange'a mają cztery tygodnie na złożenie wyjaśnień przed Patel, mogą też odwołać się do Sądu Najwyższego.

Sprawa Juliana Assange'a ciągnie się od wielu lat. Dziennikarz i założyciek WikiLeaks najprawdopodobniej zostanie wydany w ręce USA, gdzie grozi mu nawet łącznie 175 lat więzienia za ujawnienie opinii publicznej tajnych informacji.

Zarzuty postawione Assange'owi przez USA wynikają z opublikowania przez WikiLeaks w 2010 roku przecieku materiałów, które zostały dostarczone przez informatorkę Chelsea Manning. Materiały te pokazywały amerykańskich wojskowych strzelających do cywilów, ujawniały szczegóły dotyczące śmierci cywilów podczas wojen w Iraku i Afganistanie i wiele innych. Prokuratorzy rządu USA twierdzą, że Assange pomógł Manning w kradzieży materiałów i postawili mu zarzuty szpiegostwa. Prawnicy argumentują, że sprawa przeciwko Assange'owi jest umotywowana politycznie, że publikując materiały działał jako dziennikarz i że publikacja tych materiałów jest chroniona Pierwszą Poprawką do Konstytucji USA.

Po tym, jak ekstradycja Juliana została formalnie zatwierdzona, jego żona Stella Assange powiedziała w oświadczeniu poza sądem: "Wielka Brytania nie ma obowiązku ekstradycji Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych. W rzeczywistości, zgodnie ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami, jest zobowiązana do wstrzymania tej ekstradycji". Zwróciła się również do Borisa Johnsona i Priti Patel, żeby nie dokonywali "ekstradycji Juliana do kraju, który spiskuje, by go zamordować. Boris Johnson i Priti Patel mogą to powstrzymać w każdej chwili, mogą to powstrzymać już dziś. Mogą zakończyć ten koszmar już dziś i zwrócić Juliana jego rodzinie. Mogą postąpić właściwie i wprowadzić w życie artykuł 4 Traktatu o ekstradycji między USA a Wielką Brytanią, który zakazuje ekstradycji za przestępstwa polityczne. W tej chwili naruszają one postanowienia własnego traktatu. To jest sprawa polityczna, a po podpisaniu przez sędziego pokoju przechodzi ona na grunt polityczny. Uwolnić Juliana Assange'a".

 

Assange jest przetrzymywany w brytyjskim więzieniu Belmarsh od 2019 roku po tym, jak ekwadorski prezydent cofnął Assange'owi immunitet dyplomatyczny, a londyńska policja wkroczyła do ekwadorskiej ambasady, by aresztować go pod osobnym zarzutem.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Brytyjski sąd zatwierdził ekstradycję Juliana Assange'a do USA

 0