Była moderatorka pozwała TikToka za uszczerbek na zdrowiu psychicznym

Była moderatorka pozwała TikToka za uszczerbek na zdrowiu psychicznym

Była moderatorka TikToka złożyła pozew zbiorowy przeciwko ByteDance twierdząc, że firma nie zapewnia wystarczającej ochrony zdrowia psychicznego pracowników narażonych na przeglądanie negatywnych treści.

W pozwie zbiorowym zainicjowanym przez byłą moderatorkę TikToka Candie Frazier, który trafił do sądu w Kalifornii (Stany Zjednoczone) wspomina ona, że spędzała 12 godzin dziennie na przeglądaniu filmów wysyłanych na platformę, co wykonywała na zlecenie zewnętrznego podmiotu Telus International. W tym czasie kobieta widziała materiały zawierające "ekstremalną przemoc w tym gwałty, strzelaniny, okaleczanie zwierząt, morderstwa czy ludobójstwa". Fraizer podaje, iż jej zespół oglądał od trzech do dziesięciu filmów jednocześnie, przy czym nowe materiały ładowały się co 25 sekund. Moderatorzy mogą zrobić tylko jedną 15-minutową przerwę w ciągu pierwszych czterech godzin swojej zmiany, a następnie dodatkowe 15-minutowe przerwy co dwie godziny.

Była moderatorka TikToka pozwała platformę z powodu stresu pourazowego, którego doznała w firmie.

Była moderatorka pozwała TikToka za uszczerbek na zdrowiu psychicznym

ByteDance ma natomiast uważnie monitorować czas pracy podwładnych i surowo karać osoby, które nie wypełniają ustalonych założeń. Fraizer uważa, że TikTok oraz jego partnerzy nie spełnili branżowych zasad związanych z moderacją treści. Mowa o częstszych przerwach, wsparciu psychologicznym, a także zabezpieczeniu technicznym polegającym na zamazywaniu lub zmniejszaniu rozdzielczości ocenianych filmów. W wyniku swojej pracy Frazier doznała "poważnego urazu psychicznego, w tym depresji i objawów związanych z lękiem oraz zespołem stresu pourazowego”. Kobieta ma mieć też problemy ze snem i częstymi koszmarami czy ataki paniki. Zeznania byłej moderatorki pokrywają się z opiniami administratorów działających dla innych platform: Facebook, YouTube oraz Google.

Pozew złożyła kalifornijska kancelaria Joseph Saveri Law Firm, która w 2018 roku reprezentowała w innej sprawie grupę moderatorów z Facebooka. Tamta historia zakończyła się ugodą w wysokości 52 milionów dolarów zapłaconą przez firmę Marka Zuckerberga swoim podwładnym. Tymczasem TikTok testuje aplikację desktopową do streamowania, która ma rzucić wyzwanie Twitchowi. TikTok Live Studio pozwala użytkownikom prowadzić transmisje na żywo z gier oraz innych aplikacji desktopowych. Program jest aktualnie testowany w wybranych regionach świata na niewielkiej grupie odbiorców.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Była moderatorka pozwała TikToka za uszczerbek na zdrowiu psychicznym

 0