Karta graficzna Intela z wynikiem wydajności w AotS na poziomie GeForce'a RTX 3080 Ti

Karta graficzna Intela z wynikiem wydajności w AotS na poziomie GeForce'a RTX 3080 Ti

Powoli zbliżamy się do premiery pierwszych samodzielnych kart graficznych Intela dla stacjonarnych platform i w związku z tym w sieci pojawia się coraz więcej plotek i doniesień na ich temat. Właśnie otrzymaliśmy kolejne przecieki, które zdają się bardzo obiecujące.

W bazie danych benchmarku Ashes of the Singularity pojawił się nowy wpis z rzekomą kartą graficzną Intel Arc Alchemist. Wydajność tej grafiki na pierwszy rzut oka wygląda rewelacyjnie, ponieważ GPU jest tu równie szybkie co GeForce RTX 3080 Ti. Byłoby to niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że GeForce RTX 3080 Ti pod względem wydajności ustępuje w segmencie gamingowym tylko flagowemu modelowi NVIDII, czyli GeForce RTX 390 (przynajmniej do czasu pojawienia się GeForce RTX 3090 Ti). Oznaczałoby to również, że wcześniejsze plotki sugerujące, że topowy produkt Intela Arc będzie mniej więcej na równi z GeForce RTX 3070 lub 3070 Ti, były bardzo zachowawcze. Lepiej jednak nieco ostudzić oczekiwania i nie wyciągać z tego zbyt pochopnych wniosków.

W bazie danych benchmarku Ashes of the Singularity pojawił się nowy wpis z rzekomą kartą graficzną Intel Arc Alchemist.

Wpis z domniemaną kartą Intel Arc Alchemist w bazie danych AOTS odnosi się do „Grafiki Xe”, która uzyskała 12 500 punktów przy ustawieniu Medium w rozdzielczości 1080p, wyciągając średnio 126,9 klatek na sekundę. Patrząc po wyniku, śmiało można zakładać, że jest to samodzielna karta, tym bardziej że została sparowana z procesorem Core i9-12900K (i 32 GB pamięci RAM).

Wpis ten dostrzegł TUM_APISAK i opublikował także porównane, które stawia kartę Arc Alchemist zaraz za GeForce RTX 3080 Ti. Trzeba jednak pamiętać, że AOTS to bardzo specyficzny benchmark, który słabo nadaje się do takiego porównywania wydajności, ponieważ z nieznanego powodu wyniki bardzo zbliżonych konfiguracji mogą być bardzo rozstrzelone. Wystarczy przyjrzeć się powyższemu zestawieniu, gdzie Radeon RX 5700 pokonuje GeForce'a RTX 3080 Ti pod względem fpsów. Dlatego z punktu widzenia porównania wydajności benchmark jest bardzo kapryśny. Nie jest jednak całkowicie bezwartościowy. Pojawienie się tu karty Intela wskazuje, że Alchemist wciąż jest na dobrej drodze do premiery na początku 2022 roku, zgodnie z tym, co podaje gigant z Santa Clara. Sugeruje to także, że karta powinna być naprawdę wydajna, choć zapewne nie dorówna flagowcom Zielonych. 

W bazie danych benchmarku Ashes of the Singularity pojawił się nowy wpis z rzekomą kartą graficzną Intel Arc Alchemist.

Czas pokaże, czy te założenia były prawdziwe. W międzyczasie wiemy, że nadchodzący flagowiec Intela będzie miał 32 rdzenie Xe, z których każdy będzie zawierał 16 silników wektorowych, co daje w sumie 512 silników wektorowych. Intel ostatnio ponownie obiecał wsparcie sprzętowe dla ray tracingu w czasie rzeczywistym, cieniowania siatki, cieniowania o zmiennej szybkości i dedykowanych silników matrycowych (do 16) dla akceleracji sztucznej inteligencji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karta graficzna Intela z wynikiem wydajności w AotS na poziomie GeForce'a RTX 3080 Ti

 0