Były szef tureckiej giełdy kryptowalut Thodex zatrzymany. Może spędzić w więzieniu resztę życia

Były szef tureckiej giełdy kryptowalut Thodex zatrzymany. Może spędzić w więzieniu resztę życia

Faruk Fatih Özer, założyciel i były dyrektor generalny giełdy kryptograficznej Thodex, został aresztowany w albańskim mieście Vlorë. Teraz może spędzić w więzieniu resztę życia.

Özer uciekł z Turcji po upadku Thodex w kwietniu 2021 roku. Początkowo twierdzono, że wstrzymanie handlu było spowodowane cyberatakami, przerwą techniczną, a pieniądze inwestorów pozostawały bezpieczne. Później firma poinformowała, że w ciągu kilku dni przekaże interes "głównemu partnerowi". Jednak finalnie były CEO Thodex postanowił się ulotnić. Turecka policja postanowiła działać i aresztowała dziesiątki pracowników Thodex oraz skonfiskowała komputery firmy. Potem okazało się, że przedsiębiorstwo przeniosło bitcoiny warte około 125 milionów dolarów na amerykańską giełdę kryptograficzną Kraken. Uznano to za kradzież środków z upadającego biznesu.

Faruk Fatih Özer, założyciel i dyrektor generalny nieistniejącej już giełdy kryptograficznej Thodex, został aresztowany w albańskim mieście Vlorë. Teraz może spędzić w więzieniu do 40 564 lat.

Były szef tureckiej giełdy kryptowalut Thodex zatrzymany. Może spędzić w więzieniu resztę życia

Szef Thodex miał oszukać ludzi na 2,5 miliarda USD i jak dotąd zgłoszenia napłynęły od 2000 tysięcy oszukanych osób. Ze sprawą powiązano 78 osób, wobec których wydano nakaz aresztowania. Dotychczas złapano wielu z nich. Sam Faruk Fatih Özer będący na samej górze tej piramidy długo pozostawał nieuchwytny organom ścigania. Interpol wydał za nim czerwoną notę, co oznacza, że policja na całym świecie była zobowiązania do jego zlokalizowania i zatrzymania. Özer początkowo zbiegł z Turcji do Albanii, argumentując to wyjazdem biznesowym. Nie wyjechał jednak z pustymi rękoma, tylko 20 mln aktywów należących do inwestorów.

Podejrzany zmienił nawet wygląd, by trudniej było go rozpoznać. Oszust przegrał jednak z nowoczesną technologią, a dokładniej biometrią, dzięki której potwierdzono tożsamość poszukiwanego, co ujawnił albański minister spraw wewnętrznych Bledar Chuchi. Od 30 sierpnia trwa proces ekstradycji Özera do Turcji, gdzie zostanie przeprowadzony proces sądowy. Byłemu szefowi nieistniejącej już giełdy Thodex i jego współpracownikom w przestępczym procederze grozi do 40 564 lat więzienia. Najpewniej spędzi w nim resztę swojego życia.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Były szef tureckiej giełdy kryptowalut Thodex zatrzymany. Może spędzić w więzieniu resztę życia

 0