Sprzedaż kart graficznych mocno spadła w ostatnim kwartale. Najbardziej oberwała NVIDIA

Sprzedaż kart graficznych mocno spadła w ostatnim kwartale. Najbardziej oberwała NVIDIA

Sprzedaż kart graficznych — samodzielnych i zintegrowanych — spadła o 14,9% w II kwartale 2022 r. w porównaniu z poprzednim, ponieważ popyt na komputery wśród konsumentów wyraźnie osłabł, a dystrybutorzy i producenci ograniczyli swoją podaż. W rezultacie dostawy samodzielnych GPU spadły znacznie bardziej niż dostawy zintegrowanych procesorów graficznych, a NVIDIA odnotowała spadek sprzedaży o 25,7% w ujęciu sekwencyjnym.

Według Jon Peddie Research dostawy procesorów do komputerów PC zmniejszyły się o 7% kwartał do kwartału i 33,7% rok do roku. Z kolei sprzedaż procesorów graficznych spadła o 14,9% kwartał do kwartału. Spośród trzech producentów procesorów graficznych sprzedaż GPU AMD w ujęciu kwartalnym spadła najmniej, bo o 7,6%, dostawy Intela spadły o 9,8%, podczas gdy sprzedaż NVIDII zaliczyła spadek aż o 25,7%, a tak przynajmniej wynika z danych JPR.

Sprzedaż kart graficznych — samodzielnych i zintegrowanych — spadła o 14,9% w II kwartale 2022 r. w porównaniu z poprzednim.

Sprzedaż kart graficznych mocno spadła w ostatnim kwartale. Najbardziej oberwała NVIDIA

Sprzedaż samodzielnych grafik do komputerów stacjonarnych (w tym najlepszych kart graficznych do gier) spadła w drugim kwartale o 22,6% do około 10,37 mln sztuk, co jest najmniejszą liczbą sprzedawanych na kwartał desktopowych GPU od II kwartału 2020 r. Można było się jednak tego spodziewać, ponieważ każdy, kto chciał kupić kartę graficzną AMD Radeon RX 6000 lub GeForce RTX 30, zapewne już to zrobił.

Jeśli chodzi o udziały w rynku, Intel pozostał wiodącym dostawcą GPU w II kwartale 2022 r. z 62%, AMD zajęło drugie miejsce z 20% (znaczny wzrost z 16% w II kwartale 2021 r.), podczas gdy na trzecim miejscu uplasowała się NVIDIA z 18% udziałów (wzrost z 15% rok temu).

Sprzedaż kart graficznych mocno spadła w ostatnim kwartale. Najbardziej oberwała NVIDIA

Producenci i dystrybutorzy PC zazwyczaj zmniejszają swoje zamówienia od producentów chipów w drugim kwartale. Tym razem jednak ograniczyli zakupy znacznie bardziej niż w poprzednich latach, być może dlatego, że mieli magazyny pełne zapasów i musieli najpierw je upłynnić. 

„Ten kwartał ogólnie był bardzo słaby dla dostawców GPU w porównaniu z poprzednim kwartałem” - powiedział Jon Peddie, prezes JPR. „Wydarzenia globalne, takie jak trwająca wojna na Ukrainie, manipulowanie przez Rosję dostawami gazu do Europy Zachodniej i związana z tym niepewność, jaką te wydarzenia wywołują, osłabiły gospodarkę Europy; Wielka Brytania jest w recesji z wysoką inflacją. Prognozowanie nigdy nie było trudniejsze, w wyniku czego nasza prognoza i inne będą często aktualizowane w miarę pojawiania się nowych danych”.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż kart graficznych mocno spadła w ostatnim kwartale. Najbardziej oberwała NVIDIA

 0