Capcom znów przyłapany na plagiacie. Pozew za wykorzystanie zdjęć m.in. w RE4 i Devil May Cry

Capcom znów przyłapany na plagiacie. Pozew za wykorzystanie zdjęć m.in. w RE4 i Devil May Cry

Artystka złożyła pozew przeciwko Capcom, oskarżając japońskiego giganta gier wideo o naruszenie jej praw autorskich poprzez intensywne wykorzystywanie zdjęć w najlepiej sprzedających się grach wideo. Judy A. Juracek złożyła skargę w sądzie w Connecticut. Juracek jest projektantką i fotografem oraz opublikowała kilka książek ze zdjęciami różnych powierzchni, które mają służyć jako źródło badań wizualnych dla artystów, architektów i projektantów. Książka z 1996 roku (i towarzysząca jej płyta CD-ROM) nosi tytuł Powierzchnie, a opis stwierdza, że ​​"oferuje ponad 1200 wyjątkowych, żywych, kolorowych obrazów wizualnych tekstur powierzchni – drewna, kamienia, marmuru, cegły, gipsu, sztukaterie, kruszywa, metal, płytki i szkło - gotowe do użycia w projektach, prezentacjach lub kompozycjach, jako tło lub do ogólnych informacji wizualnych".

Capcom został ponownie oskarżony o plagiat i kolejny raz twórca ma mocne dowody. Firma może zapłacić nawet 12 mln USD odszkodowania.

W swoim pozwie przeciwko Capcom Juracek twierdzi, że firma nigdy nie skontaktowała się z nią w sprawie licencji na komercyjne wykorzystanie jej zdjęć, a firma wykorzystała wiele jej fotografii do tworzenia środowisk, szczegółów, a nawet logo w grach takich jak Resident Evil 4 i Devil May Cry. Artyskta znalazła co najmniej 80 zdjęć użytych w grach Capcom, a ponad 200 domniemanych naruszeń zostało udokumentowanych w ogromnym wniosku sądowym, który obejmuje 147 stron. Dowód A w pozwie wskazuje na główne logo użyte w tytule Resident Evil 4, które wydaje się wykorzystywać szczegóły z rozbitej szyby sfotografowanej w książce.

Juracek mówi, że otrzymała dalsze potwierdzenie naruszeń praw autorskich przez Capcom, gdy w listopadzie minionego roku grupa hakerów użyła oprogramowania ransomware i wykradła 1 TB poufnych danych. Kiedy Capcom zdecydował się nie płacić okupu, grupa zaczęła udostępniać dane online. Niektóre pliki nosiły nazwy, które pokrywały się z plikami obrazów znalezionych na towarzyszącej książce płycie. "Na przykład nazwa pliku obrazu tekstury metalu z płyty CD-ROM to :ME009:,  Capcom przechowuje ME009 w swoich plikach pod tą nazwą,  firma Capcom użyła tego zdjęcia w swoich grach" - można przeczytać w pozwie. Juracek zwraca się do sądu o wypłacenie odszkodowania i pokrycia kosztów prawniczych, które mogą wynieść 12 mln USD lub więcej (do 150000 USD za każde z 80 naruszeń plus honoraria adwokackie). Nie tak dawno firma została również oskarżona o plagiat potworów w Resident Evil Village.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Capcom znów przyłapany na plagiacie. Pozew za wykorzystanie zdjęć m.in. w RE4 i Devil May Cry

 0