CD Projekt RED świętuje 20 lat istnienia

CD Projekt RED świętuje 20 lat istnienia

CD Projekt RED przedstawiać nikomu nie trzeba. Polskie studio deweloperskie znane z serii Wiedźmin świętuje 20 lat działalności i z tej okazji przypomina graczom swoją historię.

CD Projekt RED powstał w 2002 roku jako podmiot zależny od CD Projekt. Studio należało do holdingu CDP Investment, którego później połączono z Optimusem, a obecnie główna siedziba Redów mieści się w Warszawie. CD Projekt RED prace nad pierwszym Wiedźminem wydanym w 2007 roku rozpoczął 19 lat temu i chociaż jedynka była najczęściej kupowaną grą w Polsce to na szerokie, światowe wody Redzi wypłynęli dopiero za sprawą Wiedźmina 3: Dziki Gon stanowiącego zwieńczenie trylogii przygód Geralta z Rivii.

CD Projekt RED świętuje 20 lat istnienia.

W 2011 roku na rynku zadebiutował Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, a w 2015 roku trójka, która została najlepiej odebrana nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Warto wspomnieć, że CD Projekt RED planował wydać Wiedźmina na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 jako Wiedźmin: Powrót Białego Wilka, lecz projekt powędrował do kosza. W 2013 roku nastąpiło natomiast otwarcie oddziału studia w Krakowie a w 2018 roku we Wrocławiu. W 2021 roku CD Projekt RED kupił zespół Digital Scapes z Vancouver i zmienił nazwę na CD Projekt RED Vancouver.

W 2020 roku pojawił się Cyberpunk 2077, który ze względu na błędy czy problemy z wydajnością na old-genach stanowi wpadkę ze strony CD Projekt RED, aczkolwiek wierzymy, że mimo wszystko studio zdoła naprawić produkcję. Obecnie Redzi rozwijają nową część Wiedźmina działającego na silniku Unreal Engine 5 i wydaje się, że ze względu na kłopoty z CP 2077 porzucenie autorskiego engine było dobrą decyzją. Oby nowy Wiedźmin nie powtórzył błędów Cyberpunka 2077.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: CD Projekt RED świętuje 20 lat istnienia

 0