Ceny kart graficznych GeForce RTX 30 spadają szybciej niż Radeonów RX 6000

Ceny kart graficznych GeForce RTX 30 spadają szybciej niż Radeonów RX 6000

Jak już donosiliśmy, karty graficzne z serii GeForce RTX tanieją i choć wciąż daleko im do sugerowanych przez NVIDIĘ cen, to jednak są znacznie tańsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Co ciekawe, według 3DCenter.org, ceny kart NVIDII z serii 30 spadają w szybszym tempie niż seria GPU AMD RX 6000, a przynajmniej na rynku niemieckim. 

Jeśli prześledzimy ceny kart graficznych za pierwsze półrocze, to zauważymy, że modele AMD z ceny serii Radeon RX 6000 w tym czasie były zdecydowanie bliższe sugerowanym przez Czerwonych kwotom niż grafiki Zielonych rodziny Ampere, które potrafiły osiągać przeszło trzykrotność sugerowanej ceny. Od maja jednak ceny GeForce'ów RTX 30 wyraźnie spadają i trend ten kontynuowany jest także w sierpniu. Zgodnie z tabelą cen kart graficznych z 3DCenter.org, karty z serii RX 6000 tanieją (choć w wolniejszym tempie niż w lipcu), podczas gdy ceny produktów AMD zaczęły rosnąć, przez co karty obu firm zamieniły się miejscami, jeśli chodzi o stosunek do cen katalogowych. 

Według 3DCenter.org, ceny kart NVIDII z serii 30 spadają w szybszym tempie niż seria GPU AMD RX 6000, a przynajmniej na rynku niemieckim. 

Ceny kart graficznych GeForce RTX 30 spadają szybciej niż Radeonów RX 6000

Trend spadkowy cen kart graficznych RTX na rynku niemieckim jest bardzo wyraźny. W maju GPU zielonych sprzedawały się przez krótki czas powyżej 300% sugerowanej ceny detalicznej, ale od tego czasu inflacja znacznie się zmniejszyła, do 191% zaledwie miesiąc później, a teraz spadła poniżej 150% w sierpniu. Z drugiej strony w przypadku AMD ceny pozostały stosunkowo statyczne w porównaniu do konkurencji. W maju karty RX 6000 również osiągnęły niedawny szczyt, wynoszący 214%, ale realne ceny spadły w sierpniu do 159% sugerowanych cen.

Biorąc pod uwagę kontekst sytuacji produkcyjnej AMD, te liczby dotyczące inflacji cen trudno uznać za zaskoczenie. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że w obecnej generacji AMD zdaje się sprzedawać znacznie mniej kart graficznych niż NVIDIA, przynajmniej tak wynika z ankiet sprzętowych przeprowadzanych regularnie na platformie Steam. W skrócie, na każdą aktywną w usłudze kartę graficzną RX 6000 przypada jedenastu graczy, którzy posiadają karty z serii RTX 30. Oznacza to, że karty AMD mogą albo nadal drożeć, albo pozostawać w pobliżu obecnego poziomu przez dłuższy czas niż karty NVIDII.

Ceny kart graficznych już nie wzrosną? Nowe prognozy są optymistyczne

Te obniżki cen GeForce'ów nie oznaczają jednocześnie, że podaż będzie lepsza. O zakup wciąż może być bardzo trudno, ale jeśli uda nam się już nabyć nową kartę, to zapłacimy za nią mniej. Z drugiej strony, niższe ceny powinny również oznaczać wzrost wolumenu i przybliżanie nas do sytuacji, w której zakup karty nie będzie musiał oznaczać zaciągania kredytu. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych GeForce RTX 30 spadają szybciej niż Radeonów RX 6000

 0